عمر مفید دستگاه ماینر بیتکوین چقدر است؟

در این مطلب قصد داریم شرح مختصری در خصوص اینکه عمر دستگاه های ماینر (ماینینگبیت کوین با آی سی asic چقدر است، توضیحاتی خدمتتان عرض کنیم.

ابتدا به نکته می پردازیم که عمر مفید به چه معناست؟ منظور از عمر مفید، مدت زمانی است که می توان از دستگاه استفاده کرد و از آن درامد کسب کرد. طبیعتا این موضوع به این بستگی دارد که درامد ناخالص دستگاه چقدر است؟ هزینه های استفاده و نگهداری (مصرف برق، سرمایش، اینترنت) چقدر است؟

یک دستگاه ماینینگ ممکن است از نظر فنی سالم باشد ولی استفاده از دستگاه صرفه ی اقتصادی ندارد. اتفاقی که با افت قیمت بیت کوین از 6500 دلار به 3500 دلار در سال 2018 موجب شد که در بعضی از کشورها استفاده از دستگاه های ماینینگ معمولی دیگر توجیه نداشته باشند.  ولی در همین سال کشور هایی نیز فرصت را غنیمت شمرده و با کاهش تعداد رقبا، به استخراج ارز های دیجیتال پرداختند. پس این موضوع بسته به شرایط، کاملا متفاوت است.

آی سی asic

عمر فنی دستگاه ماینر

علاوه بر موضوع بالا باید در نظر داشت که هر دستگاه الکترونیکی از جمله موبایل و کامپیوتر پس از مدتی رفته رفته قدرت پردازش خود را از دست میدهند. مطمئنا کامپیوتر شخصی شما بعد از گذشت پنج سال، عملکرد روز  های اولیه را ندارد. دستگاه های ماینر هم به همین منوال می باشند.

بنا به تجربه عمر مفید دستگاه ماینر چندین سال است. این دستگاه ها تا دو الی سه سال خیلی خوب کار می کنند. ولی طبعا بعد از این مدت هم قابل استفاده هستند.

از آن جایی که هر دستگاه از تعداد زیادی آی سی به نام asic استفاده میکند، به مرور زمان این آی سی ها قدرت پردازش خود را از دست می دهند. اما این اتفاق چرا رخ می دهد؟ اگر با دید تخصصی تر به قضیه نگاه کنیم، همان طور که در تصویر بالا می بینیم، هر آی سی asic از تعداد بی شماری ترانزیستور تشکیل شده که ابعاد میکرو متری دارند. پیوند های الکترونیکی بین این ترانزیستور ها هم در مقیاس میکرو متری است. با توجه به ظرافت این پیوند ها، دمای حاصل از تلفات الکتریکی می تواند این پیوند ها را تخریب کند. از بین رفتن پیوند ها یعنی از بین رفتن ترانزیستور ها و در نتیجه کاهش عملکرد آی سی.

پس می توان نتیجه گرفت که هر چه دستگاه در شرایط بهتری نگهداری و استفاده شود، عمر بیشتری خواهد داشت.

نتیجه گیری

شرایط نرخ ارز و بیت کوین عامل تعیین کننده عمر مفید دستگاه است و تعیین کننده ی این موضوع است که تا کی می توانیم از یک دستگاه استفاده کنیم. از طرفی شرایط نگهداری و استفاده از دستگاه نیز مورد دیگری است که با راه کار های مربوطه می توان آن را افزایش داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار