آیا هک بلاک چین امکان پذیر است؟

یک مطالعه مجمع اقتصاد جهانی در سال 2017 نشان داد که برخلاف انتظار عموم تا سال 2025 بلاکچین می‌تواند تا 10 درصد از تولید ناخالص ملی را پوشش دهد. برای این هدف، فناوری بلاکچین باید جایگزین سیستم‌های منسوخ مختلف شود که امروز برای تأمین‌مالی، حکومت‌داری، کسب‌وکار و سوابق عمومی دهه‌های گذشته استفاده می‌شدند.

مدرسه کسب‌وکار هاروارد اعلام کرد که بلاکچین می‌تواند پایه‌های سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی جدید را ایجاد کند و بدین ترتیب از پیاده‌سازی گسترده بلاکچین حمایت کرد.

بلاکچین از دو ویژگی برای کار در این محیط شورانگیز برخوردار است و این دو ویژگی به هم نزدیک شده‌اند. اولی، راندمان سیستم‌های غیرمتمرکز است. استفاده از بلاکچین، نیاز به رابط برای ایجاد اعتماد را حذف می‌کند، این یعنی فرآیند پردازش پول و پرداخت و بانکداری ساده‌تر می‌شود. ویژگی دوم این است که بلاکچین به طور ذاتی یک فناوری بسیار امن است. ماهیت غیرمتمرکز و الگوریتم رمزنگاری آن را در برابر حمله مقاوم می‌کند. در اصل، هک بلاکچین تقریباً غیرممکن است. در دنیایی که امنیت سایبر به یک موضوع مهم برای امنیت شخصی، سازمانی و ملی تبدیل شده است، بلاکچین در عمل یک فناوری انقلابی است.

چرا هک بلاک چین امکان پذیر نیست؟

فناوری بلاکچین در اصل یک گروه از فناوری‌های مختلف است که به طرق مختلف برای ایجاد نتایج نهایی یا کاربردها استفاده می شود. بلاکچین کد باز است و شکل نامحدود تنظیم می‌شود.  تفاوت‌هایی در پروتکل‌های بلاکچین وجود دارد، اما هسته بلاکچین یک دفترکل دیجیتال از تراکنش‌ها است. این تراکنش‌ها به روش مناسب برای کاربردهای بلاکچین تأیید می‌شوند. این کار عمدتاً از طریق «اثبات کار» یا «اثبات سهم» انجام می‌شود.

دسته‌های تراکنش‌های تأیید شده در فواصل مشخص با هم ترکیب می‌شوند و به شکل رمزنگاری در یک بلوک داده مهر می‌شوند. این کار با استفاده از «درهم‌نگاری» صورت می‌گیرد. درهم‌نگاری، داده‌ها را به یک زنجیره از نمادها با طول تعریف‌شده تبدیل می‌کند. مهندسی معکوس این درهم‌نگاری و رسیدن به داده اصلی غیرممکن است و بدین ترتیب تراکنش‌های تغییرناپذیر می‌شوند. تراکنش های جدید حاوی «مهر» بلوک داده در تاریخچه قبلی بلاکچین می‌شوند که برای تأیید صاحب فعلی دارایی ضروری است. دارایی‌ها با تصدیق تاریخچه تراکنش منتقل می‌شوند که به مالکیت فعلی منجر می‌شود.

برای تغییر تاریخچه تراکنش دفترکل، کسی که به دنبال این تغییر است باید درهم‌نگاری یک بلوک مهرشده را مهندسی معکوس کند. اما انجام این تغییر به خروجی درهم‌نگاری متفاوتی بعد از مهردوباره بلوک منجر می‌شود. در این صورت این درهم‌نگاری جدید باید با «مهرها» همگام نیست و این ناهمگامی تا کل زنجیره ادامه دارد. به سیستم هشدار داده می‌شود و بلوک مهرشده رد می‌شود.

دفاترکل تراکنش بلاکچین همچنین غیرمتمرکز هستند که یعنی کپی‌هایی از آنها در «گره‌ها» وجود دارد. گره‌ها همان رایانه‌های شرکت‌کنده در یک کاربرد بلاکچین خاص هستند. در بلاکچین های عمومی مانند رمزارزها،‌ تعداد گره‌ها می‌تواند به چند میلیون هم برسد. در تراکنش‌های جدید، این یعنی 51 درصد از کل شبکه باید مطمئن شود که معیار تأیید محقق شده است. یعنی مالک، انتقال را انجام می‌دهد. در مورد بیت‌کوین، فرستنده باید یک کلید خصوصی دریافت کند که بیانگر مالکیت است. او همچنین یک کلید عمومی دریافت می‌کند که آدرس کیف‌پول دیجیتال بیت‌کوین را نشان می‌دهد.

زمانی که تراکنش در یک بلوک مهر و به بلاکچین اضافه شود، تغییر آن تقریباً غیرممکن است. مهندسی معکوس بلوک‌های درهم‌نگاری شده و همچنین تغییر داده‌های تراکنش آن ضروری است و این کار باید با 51 کپی دفاترکل در گره‌های مختلف انجام شود. بدین ترتیب از نظر عملی «هک» یک بلاکچین غیرممکن است. در تئوری، مهندسی معکوس یک بلوک درهم‌نگاری شده غیرممکن است، اما باید تغییرات اساسی زیادی ایجاد شود. 51 درصد از گره‌ها باید به صورت همزمان هک شوند و یک بلاک جدید وارد هر گره شود و اگر بلاک آخر در زنجیره نبود، در هم نگاری تمام گره‌ها باید باطل شود و برای جلوگیری از مهرهایی تاریخی ناهمگام، جایگزین شود. این به سطحی از قدرت رایانش کوانتوم نیاز دارد که بر روی کاغذ وجود دارد.

اگر هک بلاک چین امکان پذیر نیست، پس چرا بیت‌کوین و اتریوم هک می‌شوند؟

در اصل، بیت‌کوین یا اتریوم هیچ‌وقت هک نشده‌اند. هر دو بلاکچین امن هستند و خواهند بود. این موضوع به ویژگی‌های مذکور نسبت داده می‌شود. مردم هک صرافی‌های و کیف‌پول‌های آنلاین را به هک بیت‌کوین و اتریوم اشتباه می‌گیرند. کلیدهای لازم برای تسهیل یک تراکنش دزدیده می‌شوند و برای جلوگیری از ردیابی‌های بعدی، در یک کیف‌پول آفلاین ذخیره می‌شوند. مشکل دیگری هم هست. امکان ثبت یک آدرس بیت‌کوین به هویت غیرواقعی وجود دارد. با این وجود، این یک انتقاد احتمالی از سیستم رمزارز است و به امنیت خود بلاکچین ارتباطی ندارد.

خرید و فروش کالاها با بیت‌کوین یا اتریوم دزدیده‌شده دشوار است، چون ار بلاکچین مطلع شود، انجام تراکنش با آنها ممکن نیست. با این وجود، راه‌هایی برای استفاده از فرآیندهای پولشویی آفلاین وجود دارد. در صورتی که مالک بعدی سعی داشته باشند واحدهای رمزارز فروخته‌شده را از طریق تراکنش آنلاین عادی خرج یا منتقل کند، آنها به عنوان پول دزدی شناسایی می‌شوند. با این وجود، مانند ارز فیات اگر مالک نشان دهد که پول از راه غیردزدی کسب شده، آنها مسئول دزدی نیستند یا دارایی‌های آنها آزاد می‌شود.

در کل آیا بلاک چین امن است؟

در یک کلمه بله. بدون دلیل «پروتکل اعتماد» نامگذاری نشده. دلیلش این است که دفترکل دیجیتال غیرمتمرکز بلاکچین بسیار تغییرناپذیر است به طوری که می‌تواند فناوری برای تغییر جهان باشد و هک بلاک چین غیر ممکن است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار