تحلیل علل کاهش قیمت اخیر بیت کوین

در چند روز اخیر شاهد کاهش شدید قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین بودیم که سرمایه گذاران را ترغیب به فروش این ارز کرد.

با ذکر سه دلیل، علت کاهش قیمت بیت کوین را بررسی می کنیم:

1.وابستگی بیت کوین به بازارهای سنتی

روز پنج شنبه شاخص S&P (بیانگر عملکرد 500 سهام برتر امریکا) شاهد سقوط بود. نرخ اظهار بیکاری در امریکا در هفته اخر ماه اوت عدد 881000 را نشان میدهد که بهتراز حد انتظار بود اما این نرخ هنوز هم از نرخ 665000 که نقطه اوج اخرین رکود در سال 2009 بود، بیشتر است و اقتصاد دان بزرگ “پانتئون” این رقم را فاجعه خواند.

جان توداررو، مدیرتحقیقات در شرکت TradeBlock گفت: ممکن است بین فروشندگان سهام و فروشندگان ارزهای دیجیتال هم بستگی وجود داشته باشد. بزرگترین افت سهام روز پنجشنبه، مربوط به سهام تکنولوژی بود، از جمله سهم های محبوب سرمایه گذاران خرد مثل تسلا،فیس بوک،امازون،اپل،نتفیلیکس،الفابت،گوگل.

2.کاهش تمایل ها به بازار ارزهای DeFi

اتریوم که دومین بلاک چین بزرگ است، روز چهارشنبه 7.6 درصد و روز پنجشنبه 8.3 درصد سقوط کرد و با توجه به اینکه بیشتر ارزهای دیفای در بستر اتریوم قرار دارند، تحت تاثیر این موضوع قرار گرفتند. با این حال اتریوم در ماه ژوئیه 54% و در ماه اگوست 25% رشد قیمت داشت. در واقع معامله گران با هدف سود زیاد در زمان کم به سمت بازار ارز های DeFi جذب شده اند و مبالغ زیادی به  سمت پروژه های دیفای مثل SushiSwap Compound,Yearn.Finance روانه کرده اند. کل ارزش بازار پروزه های DeFi در ماه اگوست دو برابر افزایش یافت و به 9.5 میلیارد دلار رسید. اما بر اساس وبسایت DeFi Pulse در چند روز گذشته این مبلغ به 9.1 میلیارد دلار کاهش یافت.

دنیس وینوکوروف، زئیس تحقیقات BeQuant در یک ایمیل به Coindesk گفت:

رشد چشمگیر در بازار DeFi سبب شد که روی احساسات موجود در تمام بازارهای متمرکز رقیب تاثیر بگذارند. این سقوط اخیر به علت ترکیب این احساسات و افزایش شدید کارمزدهای اتریوم بود. با ورود توکنهایی مثل PIZZA و HOTDOG که قیمتشان از 6000 به 1 دلار در عرض چند ساعت سقوط کرد، خیلی از معاملات مرتبط با توکن Uniswap کاهش پیدا کرد. این احتمالا به این علت است که از دارایی های مشابه (بیت کوین،اتر و …)برای پروژه های وام دهی استفاده میشود. یکی دیگر از توکن های دیفای که احساسات سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار داد،توکن SushiSwap بود که یک ایده مشابه Uniswap داشت. دیگر دیوار چینی نیست که دو بازار را از هم جدا کند چرا که شرکت های معروف در حوزه صرافی های متمرکز برای سلطه بر صرافی های غیرمتمرکز در حال سرمایه گذاری هستند.

3.ماینرها تعدادی از بیت کوین های خود را فروختند

استخراج کنندگان بیت کوین تصمیم گرفتند با فروش تعدادی از بیت کوین ها، پاداش خود را برای حفظ امنیت شبکه دریافت کنند. به گزارش Coindesk روز پنجشنبه داده های بلاکچین حاکی از ان است که  انتقال بیت کوین به کیف پول ها افزایش یافته است. CryptoQuant یک شرکت تجزیه و تحلیل داده های بلاک چین، ردیابی استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین نشان میدهد که فشار فروش افزایش یافته است.

کی یانگ یو بنیان گذار CryptoQuant در یک گفت و گوی تلگرامی به Coindesk گفت:

استخراج کنندگان معامله گران خوبی هستند. انها از این فرصت برای فروش استفاده کرده اند و کلا از بازار خارج نشده اند. بین کسانی که ماینر هستند و تمایل به افزایش قیمت بیت کوین دارند و کسانی که تمایل ندارند،درگیری رخ خواهد داد. بعضی از استخراج کنندگان چینی از سوداوری ماینینگ مطلع هستند و علاقه ندارند که به خاطر بازار صعودی، رقیب های جدیدی به ان ها اضافه شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار