کلودفلردچار قطعی موقت شد و تراکنش‌های بیت کوین را با اختلال مواجه کرد

کلودفلر (Cloudflare) در روز ۱۷ ژوییه (۲۷ تیر) دچار قطعی شد و بسیاری از خدمات اینترنتی از جمله تراکنش‌های بیت کوین را با اختلال مواجه کرد.

به گزارش کوین تلگراف، کلودفلر، شرکت بزرگی که عهده‌دار مجموعه‌ای از خدمات برای وب‌سایت‌ها است، در روز ۱۷ ژوییه (۲۷ تیر) دچار قطعی شد؛ اتفاقی که اختلال گسترده در عملکرد بسیاری از وب‌سایت‌ها را درپی داشت. همچنین ازکارافتادن سرورهای این شرکت باعث شد تراکنش‌های بیت کوین افت پیدا کند.

جیمسون لوپ (Jameson Lopp)، کارشناس بیت کوین در روز ۱۷ ژوییه طی توییتی نوشت:

می‌توان تأثیر از دسترس خارج شدن دی‌ان‌اس (DNS) کلودفلر را در نرخ انتشار تراکنش‌های بیت کوین، مشاهده کرد. احتمالا دلیل این امر آن است که بسیاری از کیف پول‌های محبوب تحت وب، از دسترس کاربران و معامله‌گران خارج شدند.

گفتنی است توییت‌ لوپ، نمودارهایی را نیز به نمایش گذاشت که افتی درخورتوجه در تراکنش‌های بیت کوین را نشان می‌داد.

کلودفلر در ساعت ۹:۴۶ دقیقه بعدازظهر روز ۱۷ ژوییه طی یادداشتی در وب‌سایت خود با تشریح جزئیات بروز یک مشکل تأیید کرد که در حال بررسی علت وقوع حادثه است.

این شرکت در یادداشت ساعت ۱۰:۰۹ دقیقه شب در وب‌سایت خود نوشت:

امروز بعدازظهر، ما شاهد وقوع قطعی در برخی از قسمت‌های شبکه‌ خود بودیم. شایان ذکر است که این قطعی به‌دلیل وقوع یک حمله سایبری نبوده است.

در ادامه این یادداشت آمده است:

به‌نظر می‌رسد یکی از روترهای زیرساخت جهانی ما با اعلام مسیرهای نامناسب، منجر به قطعی و از دسترس خارج‌شدن بخش‌هایی از شبکه شده است. ما بر این باوریم که ریشه اصلی وقوع حادثه را شناسایی کرده و در حال رصد و پایش سامانه‌ها برای پایداری کامل هستیم.

بلاک چین بیت کوین به خودی خود از وقوع قطعی حین یک حادثه، دچار آسیب نمی‌شود. بااین‌حال، چنین حادثه‌ای ممکن است راه دسترسی بسیاری از افراد را به شبکه‌ بیت کوین مسدود کند. این قطعی، بر بسیاری از وب‌سایت‌ها از جمله سرویس‌های ارزهای دیجیتال اثر گذاشت و باعث شد کاربران نتوانند به موجودی خود نزد سرویس‌های یادشده، دسترسی پیدا کنند. مسئله کلودفلر و متعاقبا افت تراکنش‌های بیت کوین، نشان می‌دهد که تعداد درخورتوجهی از کاربران ارزهای دیجیتال از سرویس‌های ذخیره و تبادل متمرکز استفاده می‌کنند و این باعث می‌شود دنیای غیرمتمرکز از آرمان‌هایی که این فناوری برپایه آنها بنا شده است، فاصله بگیرد. علاوه بر این، حتی اگر کاربران ارزهای دیجیتال از سرویس‌های مختلف استفاده کنند، یک قطعی می‌تواند به مثابه یک نقطه تکین شکست، آن سرویس‌ها را از دسترس خارج کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار