هش ریت (HashRate) یا قدرت هش چیست؟

به زبان ساده هش ریت سرعت عملکرد دستگاه ماینینگ است. استخراج ارز دیجیتال شامل یافتن بلوک‌ها از طریق محاسبات پیچیده است. بلوک‌ها مشابه پازل‌های ریاضیاتی‌اند. دستگاه‌های ماینینگ باید هزاران یا حتی میلیون‌ها حدس در ثانیه بزنند تا جواب صحیح برای حل بلوک بیابند.

به عبارت دیگر هش ریت، میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل هش‌ می‌شود تا پاداش دریافت کند را نشان می‌دهد. در روند استخراج بیت کوین، بلوک‌های حاوی تراکنش‌های تاییدشده، پیش از اضافه شدن به بلاک چین می‌بایست هش شوند. به روند هش شدن بلوک‌ها نیز هشینگ (Hashing) می‌گویند.

مفهوم هش ریت (HashRate)

یک بلوک از دو بخش عمده یعنی هدر بلوک (Block Header) و بدنه‌ی بلوک (Block body) تشکیل شده است که هر کدام از این بخش‎ها نیز به طور مجزا از چند قسمت تشکیل شده‌اند. اما قسمتی که برای ما در جهت درک هرچه بهتر مفهوم هش ریت اهمیت دارد، هدر بلوک است. این بخش که نقش بسیار مهمی را در اتصال بلوک‎ها به یکدیگر بازی میکند، از شش جزء تشکیل شده‌است که عبارتند از:

۱- شماره نسخه‌ی نرم‌افزار: 

اهمیت چندانی ندارد و بیشتر برای تشخیص اینکه ماینر از کدام پروتکل پشتیبانی میکند مورد استفاده قرار میگیرد.

۲- هش بلوک پیشین: 

همان زنجیره‌ی بلاکچین است، هر بلوک جدید، هش بلوک قبل از خود را نیز شامل میشود و در واقع بلوک جدید بر پایه‌ی بلوک قبلی بنا میشود. اگر این عنصر وجود نداشته باشد ارتباط بین بلوک‌ها شکل نمیگیرد.

۳- ریشه‌های درخت مرکل(درخت درهم‌سازی): 

تمام تراکنش‌های موجود در یک بلاک میتوانند در یک هش جمع شوند که میشود هش ریشه‌ی درخت مرکل

۴- محاسبه‌‌گر زمان: 

که از ۱ ژانویه ۱۹۷۰ به این سو در حال شمارش ثانیه‌هاست.

۵- هدف: 

بیانگر این است که یک هش جدید چقدر باید کوچک باشد تا معتبر شمرده شود. به عبارت دیگر هر هش سایزی بر حسب بیت (bit) دارد. هرچه هدف برحسب بیت کوچکتر باشد یافتن هشی که با آن منطبق شود سخت‌تر خواهد بود.

۶- نانس: 

میتوان آن را به همان ورودیهای تابع هش تعبیر کرد و راهی است که ماینر با توسل به آن میتواند هش معتبر که باید کوچکتر یا مساوی هدف باشد را حدس بزند.

برای این که استخراج یک بلوک هرچه موثرتر انجام بشود، ماینر باید هش معتبری که کوچکتر یا مساوی هدف هدر بلوک است را انتخاب کند. برای یافتن این هش ماینر باید دست به دامن نانس شود. هر نانس از صفر شروع میشود و هر بار که هش معتبر یافت میشود، نانس افزایش پیدا میکند.

از جایی که انتخاب نانس تصادفی صورت میپذیرد، احتمال دستیبای به هش معتبر بسیار کم است، بنابراین ماینر برای اینکه شانس یافتن هش معتبر را افزایش دهد باید تعداد حدسهایی که برای نانس میزند را بسیار زیاد کند. به تعداد حدسهایی که یک ماینر برای یافتن هش معتبر در یک ثانیه میزند، نرخ هش یا قدرت هش میگویند.

در توضیح رابطه‌ هَش با بیتکوین میتوان گفت که نرخ هش، سرعت موردنیاز برای انجام و تکمیل یک محاسبه در کدهای بیتکوین میباشد. هش ریت بالاتر بهتر است، چراکه شانس شما برای یافتن بلوک بعدی زنجیره بلاکچین و دریافت پاداش از استخراج یک بلوک را افزایش میدهد.

اندازه گیری هش ریت ماینینگ

واحد اندازه‌گیری هش ریت، هش بر ثانیه است. واحدهای بزرگتر دیگری از جمله مگا، گیگا و ترا نیز باتوجه به تعداد هش‌ها استفاده میشود. برای مثال یک دستگاه با سرعت ۶۰ هَش بر ثانیه در واقع ۶۰ حدس(ورودی تابع هش) برای حل یا استخراج یک بلاک در هر ثانیه تولید میکند.

هش ریت بر اساس واحد هش بر ثانیه محاسبه می شود، در ذیل تعدادی از واحد های اندازی گیری هش ریت آمده است.

یک   KH/sهزار هش بر ثانیه
یک  MH/sیک میلیون هش بر ثانیه
یک  GH/sیک میلیارد هش بر ثانیه
یک  TH/sیک تریلیون هش بر ثانیه
یک  PH/sیک کوادریلیون هش بر ثانیه

هش ریت، پاداش ماینرها و سختی

نرخ هش، پاداش ماینرها و سختی شبکه، سه عامل کاملاً وابسته به یکدیگرند. هر چه سختی شبکه بیت کوین بالاتر برود، قدرت هش بیشتری نیز برای ماین بلاک‌ها نیاز است. ماین کردن هر بلاک موجب بدست آوردن پاداش آن بلاک برای ماینر(ها) خواهد شد. در حال حاضر در ازای ماین کردن هر بلاک، ۱۲.۵ بیت کوین میان ماینرها تقسیم می‌شود. به یاد داشته باشید که پاداش بلاک هر چهار سال یکبار در رویدادی با نام هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج، به یک دوم کاهش می‌یابد.

نکته جالب در این میان آن است که هر چه سختی شبکه بیت کوین به دلیل افزایش تعداد ماینرها، بالاتر رود، قدرت هش موردنیاز برای ماین کردن هر بلاک نیز با افزایش مواجه خواهد شد. این یعنی تعداد حدس‌ها برای رسیدن به جواب صحیح و حل کردن معادله ریاضی مربوطه، بیشتر خواهد شد.

پروتکل مورداستفاده در شبکه بیت کوین به‌گونه‌ای است که بنا بر رابطه فوق، میانگین زمان هر بلاک بر روی ده دقیقه باقی خواهد ماند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار