چرا نوسانات قیمتی در بازار ارزهای دیجیتال زیاد است؟

می توان گفت که نوسانات بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) در مدت زمان چند ماهه بقدری زیاد است که با سود حاصل از چند سال معامله در سایر بازارهای مالی جهان برابری می کند.

این نوسانات چشمگیر یکی از دلایل علاقه بسیاری از تریدرها به بازار کریپتوکارنسی شده است، بطوری که بسیاری از معامله گران حرفه ای و با تجربه، به کریپتوکارنسی کوچ کرده اند.

بطور کلی برای نوسانات زیاد در بازار ارزهای دیجیتال می توان شش عامل را در نظر گرفت:

  1. ارزهای دیجیتال فاقد ارزش ذاتی هستند
  2. هیچ نظارت قانونی در ارزهای دیجیتال وجود ندارد
  3. سرمایه های بزرگ در ارزهای دیجیتال وجود ندارند
  4. حجم معاملات در بازار ارزهای دیجیتال کم است
  5. نگهداری ارزهای دیجیتال در بلند مدت
  6. در بین تریدرها تفکر گله ای  وجود دارد

1- بدون ارزش ذاتی

علیرغم ارزش گذاری‌های شرکتی، ارزهای دیجیتال محصولی را به فروش نمی‌رسانند، بازده ای کسب نمی‌کنند و یا برای هزاران نفر شغل ایجاد نمی‌کنند. آنها به طور کلی سود سهامی پرداخت نمی‌کنند و فقط یک مقدار کوچک از ارزش کل ارز در آن لحاظ شده است. از این جهات ارزش گذاری آن بسیار دشوار است. چگونه متوجه شویم که خرید یا فروش بیش از اندازه رخ داده؟ آیا واقعاً یک ارز دیجیتال ارزش این قیمت را دارد؟ بدون اصولی که این اطلاعات را تخمین می‌زنند، ما تنها می‌توانیم روی احساسات بازار متمرکز شویم که اغلب اوقات رسانه‌ها در تحریک آن نقش دارند.

2- عدم نظارت قانونی

بسیاری از دولت ها و مراجع قانونی در سراسر دنیا با گسترش روز از افزون دنیای ارزهای دیجیتال و تبدیل شدن آن ها به یک پدیده جهانی، مواضع سختگیرانه ای در این خصوص گرفته اند. بسیاری دولت ها ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخته اند و بسیاری دیگر نیز استفاده از رمز ارزها را ممنوع اعلام کرده اند، با این وجود هنوز هیچ قانون واحدی در این زمینه وجود ندارد و قوانین فعلی نقاط ضعف بسیاری دارند، چرا که امکان دستکاری بازار را فراهم می‌کند که به نوبه خود سبب بروز نوسانات در بازار می‌شود. از سوی دیگر عدم وجود قوانین مشخص می تواند به عنوان مانعی برای سرمایه گذاری‌ نهادهای مالی در نظر گرفته شود، بدلیل اینکه صندوق‌های بزرگ سرمایه گذاری هیچ تضمینی در قبال حفظ و امنیت سرمایه‌شان دریافت نمی کنند.

3 – فقدان سرمایه های بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال

بدون اغراق در حالی که برخی از شرکت‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر، مثل صندوق‌های پوششی و افراد ارزشمند، طرفدار و سرمایه گذار ارزهای دیجیتال هستند، به عنوان یک بخش، بیشتر نهادهای سرمایه گذاری هنوز فقط نظاره گر هستند.

در فضای ارزهای دیجیتال جهش کوچکی در بحث صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) حرکت کوچکی شکل گرفته است. اکثر سران بانکداری اعتراف می‌کنند که در این فضا اعتبار وجود دارد، اما هنوز به طور عمومی سرمایه و یا مشارکت قابل توجهی در آن‌ها وجود ندارد.

4 – کم بودن حجم معاملات در بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به این نتیجه می رسند تا به دلیل خطرات هک یا بلوکه شدن، دارایی‌هایشان را در صرافی‌ها نگهداری نکنند. در نتیجه، اکثر ظرفیت دارایی‌های قابل معامله در دفتر سفارش نیست بلکه بیشتر دارایی‌ها از کیف پول صرافی خارج می‌شوند. در مقابل، تقریباً تمام سهام قابل فروش یک شرکت به‌طور عمومی در یک بورس اوراق بهادار لیست می‌شود.

در بازار ارزهای دیجیتال یک سفارش نسبتاً بزرگ می‌تواند به راحتی بازار را به سمت بالا یا پایین سوق دهد. روز 25 ژوئن 2017 اتفاق جالبی رخ داد; قیمت اتریوم در صرافی GDAX به دلیل یک سفارش فروش بزرگ برای ساعاتی از حدود 300 دلار به 0.10 دلار رسید. از این دست اتفاقات با شدت کمتر هر روز رخ می‌دهد. با توجه به ظرفیت معامله گران بزرگ یا نهنگ‌ها، به دلیل حجم سفارشات نه چندان زیاد، نوسانات زیادی را شاهد هستیم.

5- بلند مدت در مقابل کوتاه مدت

بسیاری از افراد تمایل دارند که جایی مثل صندوق های بازنشستگی وجود داشته باشد تا بتوانند سرمایه خود را با آسودگی خاطر در آنجا نگه دارند، اما ارزهای دیجیتال مثل صندوق های سرمایه گذاری بلند مدت نیستند و بطور کلی کارگزاران و واسطه ها نمی توانند دارایی دیجیتال شما را تا زمان مشخصی نگهداری کنند، این امر سبب می شود تا فرایند سرمایه گذاری تا حد زیادی تغییر کند.

تریدرها و سرمایه گذارانی که ازز دانش و تجربه کافی برخوردارند، از ریسک های نگهداری دارایی های خود در اکسچنج ها باخبرند به همین خاطر ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول‌های مطمئن ذخیره می‌کنند، بنابراین دارایی خود را از مارکت ها خارج می‌کنند، در عوض افرادی هم وجود دارند که هر چند دقیقه یکبار صفحه صرافی را برای مشاهده میزان سودشان رفرش می کنند.

6- تفکر گله‌ای در بازار ارزهای دیجیتال

کریپتو پدیده‌ای از نسل هزاره است که دولت را بی اعتبار می‌کنند و توسط مردم خیلی زود پذیرفته شدند و عمدتاً دیدن این موضوع که برخی در دهه‌های گذشته با خرید سهام و املاک ثروتمند شدند، باعث ایجاد انگیزه می‌شود. اما اکثر نسل جدید، تجربه سرمایه گذاری طولانی مدت از همتایان نسل بالایی خود را ندارند. سرمایه گذاران از درآمدهای کم و ساعات کاری زیاد در اقتصاد ضعیف خسته شده‌اند.

همه این عوامل منجر به اتفاقاتی در بازارهای نوپا می‌شود; میل به ریسک پذیری به امید پول پارو کردن در آینده که باعث می‌شود تا بیش از اندازه سرمایه‌شان را برای خرید و سهم بردن از موارد نوظهور به کار گیرند. هنگامی که بازار نزولی می‌شود، این پولی است که به معنای واقعی کلمه نمی‌تواند از دست بدهد، بنابراین در اولین نشانه‌های مشکل، شانه خالی می‌کند. از آنجا که این یک رفتار واکنشی است، معمولاً قبل از خروج از بازار، پول از دست می‌دهند. هنگامی که بازار صعودی می‌شود، آن‌ها با پولی که از عهده‌اش بر نمی‌آیند، خرید می‌کنند.

به عنوان یک گروه، به نظر می‌رسد که این مشکل به صورت گسترده هماهنگ می‌شود، اما این تنها انگیزه برای رسیدن به بسیاری از افراد شاخص بزرگ است که به نام تفکر گله‌ای شهرت یافته است. پیروی از رفتار نهنگ‌های بازار هم در بحث تفکر گله‌ای مطرح می‌شود.

کلام پایانی

قطعا با گذشت زمان قوانین بیشتری بر دنیای کریپتوکارنسی حاکم خواهد شد و شاهد بلوغ سرمایه گذاری شرکت ها، موسسات و مردم برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال خواهیم بود. همچنین می توان پیش بینی کرد که تاجران روش های قابل قبول‌تری برای پذیرش ارزهای دیجیتال پیدا می‌کنند و وضعیت تراکنش‌ها نیز بهبود می‌یابد. مجموعه این عوامل سبب بالا رفتن تدریجی ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال خواهد شد و در نتیجه نوسانات بازار را کاهش می دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار