ذخیره غیرفعال بیت کوین به بیش از 4 سال می رسد و این، اشاره به تمایل به رشد بیت کوین دارد

ذخیره های غیرفعال بیت کوین به بیش از 4 سال می رسد و این، اشاره به تمایل به رشد بیت کویین دارد

داده های زنجیره ای نشان می دهد که سرمایه گذاران کریپتو سود کسب نمی کنند اما علیرغم شرایط اقتصادی نامشخص و عملکرد شدید بیت کوین ادامه دارند.

براساس داده های Glassnode، در زمان انتشار، 63/60 درصد از کل بیت کوین ها حداقل در یک سال جابجا نشده اند. این داده ها حاکی از آن است که مالکیت بیت کوین در حال تحکیم است و سرمایه گذاران که در سال 2018 در پایین چرخه خریدند، تمایلی به سودجویی و تملک دارایی های بیت کوین خود ندارند. بیش از چهار سال می گذرد که درصدی از این مقدار غیرفعال بوده است.

یک روش برای تجزیه و تحلیل بیت کوین های غیرفعال، گروه بندی آنها با مدت زمانی که غیرفعال بوده اند، است.

 این تجزیه و تحلیل داده ها با عنوان «موج های HODL» نامگذاری شده است که توسط آستین (Austin) در مرکز Unchained Capital مستقر در تگزاس برای نمایش تغییرات ماکروسکوپی در مالکیت و استفاده از بیت کوین انجام شده است. همچنین ممکن است حس ترجیح و میل سرمایه گذار را برانگیزد.

هر موج، یک دوره زمانی یک روزه، یک ماهه، شش ماهه، دو ساله، پنج ساله و غیره را نشان می دهد که در آن درصدی از عرضه صادر شده در معامله مورد استفاده قرار نگرفته است یا به عبارتی دیگر غیر فعال شده است.

اصطلاح HODL بیانگر رفتار سرمایه گذاران سمج و ریسک پذیر بیت کوین است که تصمیم نگه داشتن بیت کوین را گرفته اند و عملا قصد استفاده و فروش این سکه ها را ندارند. بنابراین، هر موج، نشان می دهد که چه درصدی از عرضه بیت کوین «HODLed» و چه مدت بوده است.

شکل 1- درصد عرضه بیت کوین صادر شده حداقل برای یک سال غیرفعال است

منبع: Glassnode ، تحقیقات CoinDesk

Dhruv Bansal، بنیانگذار و رییس Unchained Capital، توضیح داد که این داده HODL Wave نشان می دهد سرمایه گذاران که بیت کوین را از 6000 دلار به 3000 دلار در سال 2018 خریداری کردند، با وجود دستاوردهای شگرف از آن زمان و تلاطم اقتصادی اخیر هنوز هم آن را نگه داشته اند.

جالب اینکه، دو بخش سنی که بیشترین رشد را داشته اند، سکه های نگهدارنده بیش از 10 سال و آنهایی است که برای دو تا سه سال نگهداری می شود که به ترتیب 31 درصد و 26 درصد تا به امروز دارند. در سال 2020، باند دو یا سه ساله سکه هایی را نشان می دهد که از بازار 2017 تا به امروز ارائه شده است.

شکل 2- موج بیت کوین HODL یک سال یا بیشتر (ژوئن 2016 تا ماه مه 2020) توسط موج شکسته می شود

منبع: Glassnode ، تحقیقات CoinDesk

 هر سرمایه گذار بیت کوین ممکن است عمدا HODL نباشد. با پیش بینی رشد موج باند دو یا سه ساله، یاسین المندجرا (Yassine Elmandjra)، تحلیلگر رمزنگاری در مدیریت سرمایه گذاری ARK، به CoinDesk گفت «حدس» رشد او در این گروه سنی سکه می تواند، از جمله موارد دیگر، عملکردی از سرمایه گذاران خرده فروشی که در اوج خریداری شده و [کیف پول] خود را از دست داده یا نمی توانید وارد Coinbase شود، باشد.

با وجود Q120 بسیار بی ثبات و عدم قطعیت کلان اقتصادی، تعداد فزاینده ای از بیت کوین های خفته تأیید می کند که خریداران هنوز هم بیش از گذشته به سرمایه گذاری خود اعتقاد دارند.

طبق گفته بانسال (Bansal)، «اگر معتقدید تاریخچه قیمت بیت کوین تکرار و یا حداقل منظم می شود، ممکن است این یک نشانه صعودی باشد، زیرا بازار با دستیابی به روندهای کلان، ارزش پیشنهادی بیت کوین را تقویت می کند».

منبع:

coindesk

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار