بزرگ‌ترین تاکسی اینترنتی سنگاپور بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت پذیرفت

راید (Ryde)، اولین نرم‌افزار تاکسی‌های اشتراکی (کارپولینگ) در سنگاپور، از هفته آینده از بیت کوین به‌عنوان یک روش پرداخت پشتیبانی خواهد کرد.

به گزارش کوین دسک، از هفته آینده کاربران این نرم‌افزار می‌توانند بدون پرداخت هزینه انجام تراکنش، بیت کوین‌های خود را به رایدکوین (RydeCoin) تبدیل کنند. شرکت راید در بیانیه روز گذشته خود اعلام کرد که حداکثر میزان تبدیل، معادل ۹۹۹ دلار سنگاپور (۷۰۰ دلار آمریکا) است. راید ادعا می‌کند اولین شرکتی است که یک کیف پول مخصوص به خود را ایجاد کرده است تا کاربران بتوانند با استفاده از آن هزینه وسیله نقلیه خود را بپردازند.

صد البته پیش‌تر نیز شاهد ایجاد امکان پرداخت کرایه تاکسی با بیت کوین بودیم. در سال ۲۰۱۸، شرکت فولد (Fold)، با ارائه یک نرم‌افزار تلفن‌همراه، این امکان را برای مسافران مهیا کرد تا بتوانند هزینه سفر را با استفاده از بیت کوین بپردازند. در این نرم‌افزار از شبکه لایتنینگ استفاده شده بود و اوبر (Uber) نیز با آنها همکاری می‌کرد. این در حالی است که راید اولین ارز دیجیتالی است که به‌صورت تجاری در یک نرم‌افزار بومی یک شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در آن قابلیت تبدیل بیت کوین وجود دارد.

تیرنس زو (Terence Zou)، مدیرعامل و بنیان‌گذار راید، در مصاحبه خود اعلام کرد که همواره به‌واسطه افزایش روزافزون حجم معاملات ارزهای دیجیتال، اضافه کردن آنها به‌عنوان قدم بعدی راید به حساب می‌آمده است. وی در بخشی از صحبت‌های خود افزود:

همواره توسعه‌های موجود در این حوزه خاص را رصد می‌کردم و در ارتباط با آینده روشن ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها امیدوار بودم.

بر اساس گفته‌های زو، این شرکت از سال ۲۰۱۹ به‌دنبال استفاده از قابلیت استفاده از ارزهای دیجیتال در نرم‌افزار خود بوده است. در آن زمان ۶۰ درصد از شهروندان سنگاپور پول نقد را به استفاده از روش‌های جایگزین ترجیح می‌دادند. همزمان با شیوع ویروس کرونا، استفاده از پول نقد نیز تغییر کرد و روش‌هایی که در آنها از پول نقد استفاده نمی‌شد، محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

طبق گزارش امسال کریستال انالیتیکس (Crystal Analytics)، سنگاپور و آمریکا هر یک با ۲۵ پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال، در رده سوم از این حیث قرار دارند. زو در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت:

شهروندان سنگاپور بیت کوین دارند، اما استفاده از آن در سنگاپور محدود است. این امکان برای ما وجود دارد که با استفاده از دستگاه‌های خود پرداز و صرافی‌ها بیت کوین بخریم، اما کسب‌وکارهای زیادی آنها را قبول نمی‌کنند.

شرایط در سنگاپور در حال تغییر است. با تصویب رسمی قانون خدمات پرداخت در سال ۲۰۱۹ و اجرایی شدن آن از ماه ژانویه (دی ۹۸)، صرافی‌هایی نظیر کوین بیس مجوز فعالیتِ شش ماهه را در این کشور کسب کردند. به‌گفته زو، این قانون باعث ایجاد شفافیت در حوزه فین تک شد و صرافی‌های بیشتری به‌دنبال آغاز فعالیت خود در این کشور افتادند. پذیرش بیت کوین را می‌توان تنها گام ابتدایی راید در برنامه بلندمدت این کشور در استفاده از کیف پول رایدپی (RydePay) دانست. این شرکت در نظر دارد تا استفاده از ارزهای بیشتری را به پلتفرم خود اضافه کند و می‌خواهد به اولین پلتفرمی در سنگاپور بدل شود که امکان استفاده گسترده از ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند.

کارت‌های اعتباری، سرویس‌هایی نظیر اپل پی و … از جمله راه‌کارهای پرداختی هستند که راید در خدمات خود از آنها بهره گرفته است. به‌گفته زو، به‌کارگیری بیت کوین باعث افزایش گزینه‌های پیش روی مشتریان می‌شود و ارزش بیشتری برای آنها ایجاد می‌کند.

عموما سنگاپوری‌ها علاقه بسیاری به حوزه فناوری دارند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار