۱۰ درصد از دارایی بیت کوین در اختیار ۵ صرافی بزرگ

بر اساس داده‌ها اینطور به نظر می آید چند پلتفرم و صرافی بزرگ قصد دارند بیت کوین را تحت سلطه خود بگیرند و این در تقابل با مزیت غیر متمرکز بودن ااکوسیستم بیت کوین می باشد. بنابر اطلاعات «Chain.info» نزدیک به ۱۰/۶ درصد از کل موجودی در گردش بیت کوین در دست فقط پنج صرافی بزرگ ارز دیجیتال قرار دارد.

به این ترتیب بیش از ۱/۹۶ میلیون بیت کوین در حال حاضر توسط پنج صرافی بزرگ ارز دیجیتال کوین بیس (Coinbase)، هوبی (Huobi)، بایننس (Binance)، اوککس (OKEx) و کراکن (Kraken) نگهداری می‌شود.

رده اول این موجودی متعلق است به صرافی کوین بیس با ۹۴۴٫۹۰۴ بیت کوین و این به دلیل داشتن سرویس حفاظت و نگهداری (custody services) می باشد. این مقدار بیت کوین در ۴/۳۹ میلیون کیف پول مختلف نگهداری می‌ شود.

رده های بعدی متعلق است به صرافی ارز دیجیتال هوبی با داشتن ۹۰۱٫۶۰۰ بیت کوین در جایگاه دوم و پس از آن بایننس با ۲۸۹٫۹۶۱ بیت کوین در نزدیک به ۲/۷ میلیون آدرس در رده سوم قرار دارد.

بر اساس داده‌ها، صرافی اوککس ۲۷۶٫۱۸۴ بیت کوین را در ۳۳۹٫۰۰۰ آدرس نگهداری می‌کند و کراکن هم با داشتن۱۲۶٫۵۱۰ بیت کوین در ۶۷۲٫۰۰۰ آدرس مختلف پنجمین صرافی بزرگی است که بیشترین میزان بیت کوین را در اختیار دارد.

همچنین هفت صرافی بعدی که بیش از ۲۱۰٫۰۰۰ بیت کوین را در اختیار دارند، عبارتند از: بیت فلایر (Bitflyer)، بیت رکس (BIttrex)، بیت فاینکس (Bitfinex)، پولونیکس (Poloniex)، کوین چک (Coincheck) گیت (Gate.io) و بیت استمپ (Bitstamp).

آیا واقعا می توان گفت بیت کوین به سمت متمرکزتر شدن قدم برمی‌دارد؟

این اتفاق نشان می‌دهد هنوز هم بسیاری از کاربران برخلاف ماهیت اصلی ارزهای دیجیتال یعنی غیرمتمرکز بودن، ترجیح می دهند که ریسک امنیت را بپذیرند و بخش بزرگی از دارایی خود را در صرافی‌های متمرکز نگهداری کنند.

البته با توجه به داده های «Chainalysis» به نظر می‌رسد درصد موجودی بیت کوین در ۵ صرافی متمرکز در واقع بیش از ۱۰ درصد باشد، زیرا بر اساس این آمار ۳/۷ میلیون بیت کوین بیش از ۵ سال است که هیچ جابجایی نداشته‌اند و احتمالا گم شده باشد. اگر این موضوع صحت داشته باشد، می‌توان گفت تقریبا ۱۵ درصد از موجود بیت کوین در حال حاضر در دست ۵ صرافی ارز دیجیتال متمرکز قرار دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار