کیف پول اچ دی (HD) چیست؟

کیف پول اچ دی

از زمان پیدایش بیت کوین و دیگر رمزارزها ، کیف پولهای بسیار گوناگونی به وجود آمده اند. کیف پول ها مهمترین و اساسی ترین رابط هایی هستند که از طریق آنها یک کاربر دارایی دیجیتالی خود را مدیریت و حفاظت می کند. به عنوان مثال،با داشتن یک کیف پول ساده بیت کوین کاربر میتواند دارایی خود را در تمامی نقاط دنیا بدون هیچ مساله ای به همراه داشته باشد.اما این امکان در روزهای ابتدایی پیدایش بیت کوین و در حقیقت پیش از ظهور کیف پول اچ دی (HD) ، محقق نبود.

به طور معمول ، در کیف پولهای بیت کوین، آدرس خصوصی / عمومی به طور تصادفی تولید می شود و میبایست پس از ایجاد آدرس جدید یک نسخه پشتیبان (بکاپ) گرفت. گرچه ممکن است در ابتدا این یک روند ساده و آسان بنظر برسد اما با توجه به افزایش تعداد تراکنش ها کنترل و پشتیبانی از آدرس ها امری پر زحمت و پیچیده تر می شود.

علاوه بر این به منظور جلوگیری از تلفات ، برخی از کیف پولها از همان آدرس بیت کوین برای تمامی تراکنشهای خود دوباره استفاده می‌کنند.این عمل خیلی درست و صحیح نیست و می تواند حریم شخصی کاربر را به خطر بیندازد. همین دلیل باعث توسعه کیف پول های اچ دی تحت نشان (Bitcoin Improvement Proposal 32) شد.

حال فرض نمایید در صورتی که مکانیسمی ، الگویی به وجود آورد که به وسیله‌ی آن کلیدهای خصوصی و عمومی بی آنکه سختی به دنبال داشته باشند امکان تهیه‌ی نسخه پشتیبان از آن‌ها وجود داشته باشد و علاوه بر این ، بدون امکان کشف این رمزها تولید گردند ، این امر تا چه اندازه آسان خواهد شد . این کیف پول‌ها ، کیف پولهای اچ دی گفته می شوند .

در کیف پول اچ دی ، با هر بار درخواست آدرس، یک آدرس جدید به کاربر داده می‌شود تا از آدرس قبلی استفاده نکند.

با استفاده از کیف پول HD ، کاربر می‌تواند یک عبارت معمولاً 12 کلمه‌ای را که عبارت بازیابی (Seed) نام دارد، برای پشتیبان‌گیری دریافت کند تا اگر به هر دلیلی دسترسی به کیف پول از بین رفت، بتواند از این عبارت بازیابی برای بازیابی موجودی خود در یک کیف پول دیگر استفاده کند.

هر بار که این عبارت بازیابی ایجاد می‌شود، هر Seed با استفاده از یک شمارنده، به Seed قبلی اضافه می‌شود و از آن برای استخراج سلسله‌مراتبی و ترتیبی آدرس‌های جدید و به ظاهر نامحدود رمزارز استفاده می‌گردد.

چون تمام آدرس‌ها از یک Seed اصلی و تکی اشتقاق پیدا می‌کنند، نگرانی درباره پشتیبان‌ گرفتن از آنها برطرف می‌شود. به همین دلیل به این کیف پول‌ها، کیف پول سلسله مراتبی قطعی می‌گویند.

کیف پول HD ، ساختاری درخت‌مانند و سلسله‌ مراتبی از کلیدها ایجاد می‌کند که در ریشۀ آن، کلید اصلی Seed مبتنی بر استاندارد BIP 32 قرار دارد.

هنگامی که کاربر کیف پول HD را با استفاده از کلید Seed بازیابی می‌کند، این کیف پول در این ساختار درختی جست‌وجو می‌کند و تمام کلیدهای خصوصی موجود در درخت را با استفاده از استاندارد  BIP 32 بیرون می‌کشد. هنگامی که جست‌وجو در این درخت به پایان می‌رسد، تمام دارایی‌های رمزارزی کاربر بازیابی خواهند شد.

مزایای کیف پول های HD

• کاربر فقط باید از یک کلید بکاپ بگیرد. این تنها باری است که کاربر نیازمند چنین عملی است.

• کاربر هر زمان که بیت کوین دریافت می کند، می تواند آدرسهای دریافتی زیاد و متفاوتی بسازد.

• کاربر می توانید حریم خصوصی مالی خود را حفظ کند.

• از آنجا که کاربر هر دفعه یک آدرس جدید دریافت می کند می تواند کاربران جدید را گمراه کند.

پرطرفدارترین کیف پول‌های HD

کیف پول HD در انواع مختلف سخت ‌افزاری و نرم افزاری (تحت وب، موبایلی، دسکتاپ) وجود دارد که فهرستی از آنها را ذکر کردیم :

  • والت سخت افزاری Ledger Nano S که روی پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس استفاده می‌شود.
  • والت سخت افزاری Trezor که روی پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و OS X استفاده می‌شود.
  • والت سخت افزاری KeepKey که روی پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است.
  • والت موبایلی Mycelium که فقط برای اندروید طراحی شده است.
  • والت نرم‌افزاری Jaxx که در دو نوع موبایلی و دسکتاپ وجود دارد و روی پلتفرم‌های اندروید، IOS، افزونه کروم و فایرفاکس، لینوکس و مک قابل استفاده است.
  • والت دسکتاپی Electrum که برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و OS X طراحی شده است.
  • والت نرم افزاری  Atomic wallet که در دو نوع موبایلی و دسکتاپ وجود دارد و روی پلتفرم‌های اندروید، IOS، ویندوز، مک، لینوکس،  Debian و Fedora استفاده میشود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار