معرفی توکن YFI و دلیل رشد انفجاری آن

اواخر ماه ژوئن، در ارتباط با پروژه yEarn، توکن جدیدی با علامت YFI منتشر شد که در زمینه DeFi و ابزارهای مرتبط با آن فعالیت دارد. YFI در واقع یک توکن حکومتی است، به این معنی که صاحبان این توکن می توانند آن را به عنوان یک وثیقه نگه دارند تا در مورد طرح‌های سیاسی که بر آینده زمین تاثیر می‌گذارند، رای بدهند. پس از آن Compound و Aave نیز توکن‌های حکومتی خود را ارائه کردند که آنها نیز رشد خوبی داشتند. می توان گفت فضای DeFi پس از ارائه‌ی این توکن‌های حکومتی، رونق گرفت.

پروتکل yearn.finance، یک پروتکل غیر متمرکز مالی است. همزمان با لیست شدن این توکن در صرافی های مختلف بیش از 300 درصد رشد داشت و به شدت مورد توجه تریدرها قرار گرفت.

 به گزارش سایت DeFi Pulse، پروتکل yearn.finance از نظر بزرگی ششمین پروتکل دیفای است. اما YFI همچنین به عنوان یک دارایی سوداگرانه شناخته می شود که فرآیند سود دهی به عنوان یکی از ویژگی های مهم آن محسوب می شود، در حالی که در آن پروتکل‌های وام دهی DeFi، توکن های حکومتی را به قصد استفاده از کاربردهای تعریف شده برای آنها ارائه می‌دهند. ​

​همه اینها با وجود این بود که بنیانگذار توکن YFI ، یعنی Andre Cronje، در اواسط ماه جولای (اواخر تیر) YFI را به عنوان یک توکن کاملا بی‌ارزش با عرضه صفر توصیف کرد. او به کاربران yEarn گفت:

 آن را خریداری نکنید. بدست آورید.

yEarn یک پلت فرم DeFi است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بازدهی بین پروتکل‌های مختلف وام ‌دهی DeFi را مقایسه کنند و با قرار دادن رمزارز خود در کیف پول های Vault به همراه سایر کاربران، سود بیشتری به دست آورند.

یکی از دلایل ارزشمندی YFI عرضه بسیار کم آن است. فقط 29،962 توکن YFI وجود دارد و این رمز ارز در مقایسه با 18 میلیون بیت کوین در حال معامله، بسیار کم ارزش است.

کرونژ موسس توکن YFI ماه گذشته، محصولات مختلفی از جمله yinsure.finance را معرفی کرد. بسیاری از سرمایه گذاران، از جمله فرد اراسم (Fred Ehrsam) از پارادایم، بر پتانسیل تضمین DeFi برای تکامل در بازار بزرگ بعدی، تأکید کرده اند.

محصولات در حال توسعه و همچنین گروه فعال Yearn.finance ، روند صعودی YFI را تقویت خواهد کرد.

 لان لی (Ian Lee)، توسعه دهنده IDEOVC نوشت:

ما شاهد اتفاقی بزرگتر هستیم. با توجه به سرعت ساخت و انتشاری که کرونژ در پیش گرفته است، YFI سریعترین دارایی در حال پیشرفت یا نوآوری خواهد بود.

برخی از تحلیلگران پیش بینی کرده اند در بلند مدت ارزش گذاری yearn.finance  می تواند به چندین میلیارد دلار برسد. 

با این حال، ریسک های متعددی در روند طولانی مدت YFI وجود دارد. بارزترین ریسک موجود، وابستگی شدید yearn.finance  به توسعه دهنده اصلی آن، یعنی کرونژ است. نیاز به انتشار محصولات جدید با ویژگی های جدید فشار زیادی را بر توسعه دهنده این توکن وارد می کند.

از طرفی، مانند سایر توکن های DeFi ، خطر کاهش بازده نیز این توکن را تهدید میکند. اگر بازده کلی در بازار DeFi کاهش یابد، تقاضا برای YFI و yearn.finance  نیز می تواند کاهش یابد. می توان گفت بزرگترین عامل برای این بازده در فضای DeFi ، قیمت اتر (ETH)  است. اگر قیمت اتر به طور مداوم کاهش یابد و منجر به لغزش توکن های حاکمیت شود، ممکن است به تبع آن بازده نیز کاهش قابل توجهی داشته باشد.

در کوتاه مدت، ارزش گذاری و نقدینگی آن دو متغیری هستند که می توانند حرکت YFI را کند کنند. از دید کلی ارزش قفل شده YFI به ارزشی بالغ بر یک میلیارد دلار رسیده است.

ویژگی های این توکن این امکان را برای YFI فراهم ساخته که در جایگاه 25 ام در بازار جهانی رمز ارزها قرار بگیرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار