قطع گسترده اینترنت نشان می دهد که چرا ما به تمرکززدایی عمیق تری از وب 3.0 نیاز داریم

درگیر شدن بسیاری از بازیگران ایالتی و غیردولتی حاصل وقفه اینترنت در 8 ژوئن بود که منجر به ضربه های پرهزینه در تجارت و جلب توجه به خطاهای سطح نهادی در مدل های فعلی توزیع وب شد. کارشناسان هشدار می دهند که چنین حوادثی بدون تغییر و به روزرسانی قابل توجه زیرساخت وب، مشکلی همیشگی باقی خواهند ماند.

یک سری از وب سایت ها، از جمله کاخ سفید، Gov.uk، Spotify و Reddit، صبح سه شنبه گذشته به دنبال یک وقفه گسترده در Fastly، یک شبکه تحویل محتوا، از کار افتادند.

این خسارت بیشتر بر سایت های تجارت الکترونیکی مانند Shopify، eBay و PayPal و همچنین Twitch و Vimeo تأثیر گذاشت. Shopify گزارش داد که فروشندگان و مشتریان به ترتیب قادر به دسترسی به فروشگاه های آنلاین و صفحات پرداخت نیستند. اخبار و رسانه ها نیز با مشکلاتی روبرو شدند، و محتوای ارائه دهندگان مانند نیویورک تایمز، بی بی سی و گاردین قطع شد.

طولی نکشید که محققان به سرعت منبع اصلی مشکل را شناسایی کردند. Fastly یکی از تعدادی از شرکت هاست که از طریق سرورهای ابری توزیع شده در 26 کشور، سرویس معروف به شبکه تحویل محتوا (CDN) را ارائه می دهد.

Fastly به مشتریان اجازه می دهد که در سرورهایش، نسخه وب سایت ها و داده های آنها (فیلم ها، فایل های صوتی و عکس ها) با پرداخت هزینه، ذخیره شوند. استفاده از این سرویس با انتقال منبع اطلاعات (سرور) به مکانهایی که از نظر جغرافیایی به مشتری نزدیکتر هستند، سرعت جریان را افزایش می دهد.

به همین دلیل است که برنامه BBC شما همانند لندن در توکیو کار می کند. در دوره ای که مردم بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ از اینترنت استفاده می کنند، این سرویس سودآوری فوق العاده ای داشته است. گفتنی است، Fastly فقط در سال 2020 290.9 میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

اینترنت نامتمرکز که می تواند بر مبنای بلاکچین فعالیت کند، بسیاری از اتفاقات اینچنینی و نیز مشکلات ناشی از نفوذ هکرها، آژانس های امنیتی و دولت های دیکتاتور را به حداقل می رساند و ضرورت آن بیش از پیش حس می شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار