شرحی بر نحوه تایید تراکنش ها در بلاک چین

بلاک چین یکی از فناوری های غالب است که به دلیل ویژگی های مفید و خاصی که دارد به طور گسترده در بازار جهانی مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که می دانید یکی از مواردی که موجب افزایش امنیت بلاک چین شده است این است که سیستم آن غیر متمرکز است و تایید تراکنش ها باید در شبکه ی بلاک چین حتما انجام شوند.

توضیح کوتاهی پیرامون بلاک چین

همانطور که می دانید، بلاک چین از بلوک هایی تشکیل شده است که با استفاده از روش رمزنگاری در یک شبکه ی همتا به یکدیگر متصل شده اند. روش های رمزنگاری بیشتر برای انتقال ایمن و کنترل بلوک ها استفاده می شود و معامله ها و ذخیره سازی در بلاک چین نیز به صورت آشکار اما ایمن انجام می شود.

مراحل انجام تراکنش در بلاک چین

معاملات رمزارزها در بلاک چین از طریق کیف پول های دیجیتال انجام می شود. در این بخش از مقاله برای شما خواهیم گفت که یک معامله در بلاک چین با استفاده از این کیف  پول ها به چه صورت انجام می شود.

فرض کنید یک فرستنده داریم و یک گیرنده.

1 – فرستنده، یک مبلغ مشخصی را تعیین می کند که نیاز دارد آن را ارسال کند و با استفاده از کلید خصوصی کیف پول پیام آن را رمزنگاری می کند، سپس این پیام را با استفاده از کلید عمومی کیف پول به آدرس گیرنده ارسال می کند.

2 – این پیام از فرستنده به گیرنده درون بلاک چین انتقال پیدا می کند و در طی فرایند ارسال پیام، عملیات تائید نیز انجام می شود.

3 – گیرنده پیام را دریافت می کند و آن را با کلید خصوصی خودش رمزگشایی می کند تا مبلغ ارسالی را برداشت کند و بعد از آن مبلغ را به کیف پول ارز دیجیتال خود انتقال می دهد.

4 – پس از تکمیل این فرایند، یک بلوک جدید که حاوی این تراکنش می باشد به بلاک چین اضافه می شود و مراحل انجام یک تراکنش تکمیل می گردد.

چگونگی تایید تراکنش ها در بلاک چین

وقتی ارز دیجیتال درخواست شده از یک گره به کیف پول ارز دیجیتال دیگر ارسال می شود ، فرآیند اعتبار سنجی برای تأیید در blockchain مربوطه برگزار می شود. توجه به این نکته نیز ضروری است که این فرآیند اعتبارسنجی به اضافه کردن یک بلوک به زنجیره شبکه کمک می کند. فرآیند اعتبار سنجی عمدتاً شامل دو فاکتور مهم است ، که عبارتند از : هش و استخراج. در ادامه به ذکر توضیحات بیشتری در مورد این دو فاکتور خواهیم پرداخت.

هش (Hash)

در زمان وقوع یک معامله ، یک بلاک جدید ایجاد می شود و به زنجیره شبکه وصل می شود. این بلوک از جزئیات معاملات تشکیل شده است و قبل از ورود به شبکه ، اعتبار این بلوک جدید تأیید شده است. این کار با ایجاد یک هش انجام می شود.

هش یک عدد ۲۵۶ بیتی منحصر به فرد است و داده های بلوک جدید را نشان می دهد. این هش همچنین به عنوان عنصر امنیتی در بلاک چین در نظر گرفته می شود زیرا داده ی یک هش خاص زمانی که تغییر می کند، دیگر داده های هش به دنبال آن نیز تغییر می کنند.

استخراج (Mining)

برای موفقیت در تولید هش ، یک معمای ریاضی باید حل شود. اگر معما حل شود ، سپس نتیجه توسط سایر گره های شبکه بررسی می شود. روند حل مسئله ریاضی و ایجاد یک هش جدید ، استخراج نامیده می شود.

استخراج نیاز به قدرت محاسباتی زیادی دارد ، زیرا به عملیات پیچیده ریاضی نیز متکی است و نیاز به استفاده از سخت افزار تخصصی و قدرتمند رایانه ای نیز دارد. این نشان می دهد که همه گره ها نمی توانند  به عنوان ماینر در نظر گرفته شوند. بنابراین طبق آنچه گفته شد، تایید تراکنش ها در بلاک چین انجام و سپس ایجاد می شوند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار