سگویت (Segwit) چیست و چگونه کار میکند؟

سگویت

سگویت (SegWit:Segregated Witness) به معنی امضاهای جدا شده که در روز 23 ماه اوت 2017 پیاده سازی شد ، نامی است که به یکی از به ‌روزرسانی‌ های پروتکل بیت کوین داده شده است.

 مانند تمامی بلاکچین ها ، اگر الگوریتم بیت‌ کوین نیاز به به روز رسانی داشته باشد ، برعهده توسعه ‌دهندگان و فعالان آن است که در مورد زمان و چگونگی این به روز رسانی با هم به توافق برسند.

سگویت نیز به همین روش ، برای کمک به بهبود شبکه بیت کوین و بر طرف کردن بعضی از ریسک‌هایی به کار گرفته شد که متوجه ویژگی‌های بی‌اعتمادی این شبکه بود.این به روز رسانی بیشتر از همه به خاطر تغییری شناخته می‌شود که در نحوه ذخیره داده‌ها روی بلاکچین بیت کوین ایجاد کرده است.

به روز رسانی پروتکلی مثل سگویت ، یک ضرورت برای پروژه‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین بوده و منحصر به فضای بلاکچین هستند. برای یک محصول مالی متمرکز، اگر معادلات ریاضی پشت یک محصول مالی متمرکز نیازمند تنظیم مجدد باشد ، یک مسئول یا مدیر شبکه می‌تواند به سادگی یک تغییر در آن ایجاد کند .

اما برای بیت کوین که دلیل وجود آن پشتیبانی مردم از سراسر جهان از آن است ، لازم است هنگامی که تعداد کافی کاربران بر سر به روز رسانی نرم‌افزار به یک روش به توافق رسیدند ، یک فورک در مسیر جدید ایجاد شود.

فورک چیست و فورک سگوریت چه کاری انجام میدهد؟

فورک نرم (Soft Fork) یک به روزرسانی در بلاک چین ، بدون تقسیم کردن چِین به دو گروه مجزاست و فورک سگویت باعث افزایش تعداد تراکنش ها در هر بلاک بیت کوین شد.

یک فورک ، عملا تغییری کوچک در کد متن باز می باشد. این عمل باعث ایجاد انحرافاتی در نحوه کار کردن پروژه زیرساختی شده که می تواند بصورت سخت یا نرم باشد. فورک های سخت با رد کردن کامل بلاک هایی که با نرم افزار جدید خوانایی ندارند، باعث دو قسمت شدن بلاک چین می شوند ، چِین جدید از چِین قدیمی جدا خواهد بود.

سگویت فورکی نرم بود ، بدین معنا که تنها یک بلاک چین بیت کوین برای پذیرش بلاک از کاربرانی که سگویت را بر روی نرم افزار خود فعال نکرده بودند وجود داشت.

سگویت باعث حل مشکلی با عنوان نرمی تراکنش شد که طی آن داده های تراکنش پیش از پردازش ، می توانست تغییر یابد و مانع بزرگی برای نگهداری و کنترل حساب ها به شمار میرفت.

با ایجاد قابلیت ذخیره ی امضا (شاهد) در خارج از (تفکیک شده از) یک بلاک با تراکنش های مرتبط و توانایی تایید آنها، سگویت به بیت کوین اجازه می دهد در عین حفظ یکپارچگی تراکنش ها، تعداد بیشتری از آنها را در یک بلاک یک مگابایتی تعبیه کند که سرعت بالاتر و امنیت بیشتر را در پی دارد.

چرا بهره برداری از سگویت هنوز کامل نشده است؟

استفاده از سگویت هنوز بطور کامل فراگیر نشده است زیرا الزامی در به کارگیری آن وجود ندارد و تاکنون مورد قبول همه کاربران بیت کوین نیز واقع نشده اما تفاوت ها و امتیازاتی که به ارمغان آورده استفاده از آن را بین کاربران روز به روز بیشتر میکند.

با وجود امتیازاتی که سگویت دارد هنوز تمام کاربران بیت کوین از آن استفاده نمیکنند. برای فهمیدن چرایی این موضوع لازم است تا با نقش افراد زیادی که در اکوسیستم بیت کوین بازی میکنند آشنا شویم که گاهی اوقات انگیزه های متناقض و متفاوتی که دارند درک این موضوع را دشوار میکند.

بیت کوین به سادگی به روزرسانی نمیشود و این امر به میزان زیادی بستگی به والت ها، اکسچنج ها و شرکت هایی که از آن استفاده میکنند دارد که این بروزرسانی چه تاثیری در نقش آنان خواهد داشت.

با اینکه هیچکس مجبور نیست از سگویت استفاده کند ، این بستگی به تیم فنی و مهندسی هر سازمانی دارد که چطور از آن بهره ببرد و معمولا همیشه نتیجه آنچه که ما انتظار داریم از کار در نمی آید.

آیا سگویت موفق خواهد شد؟

با افزایش قیمت بیت کوین و شلوغ تر شدن شبکه، کاربران به دنبال راه حل های کارآمدتر از سگویت خواهند بود و شرکت ها را مجبور به کنار آمدن با شرایط خواهند کرد.

حالا که بیت کوین کم کم از سقوط قیمتی که در سال 2018 تجربه کرد خود را ریکاوری میکند، کارمزد تراکنش های کاربران نیز رو به افزایش نهاده است و به همین دلیل استفاده از والت هایی که از سگویت پشتیبانی میکنند بدلیل حجم بالاتر هر بلاک که ماینرها حل میکنند (که منتج به افزایش سرعت و کاهش کارمزد میشود) ارجحیت پیدا کرده است.

معایب سگویت

سگویت با بیت کوین و اصول اصلی آن مرتبط است، بنابراین نقاط قوت و ضعف آن بسته به اینکه چه کسی آن را مشاهده می کند متفاوت خواهد بود.

 توانایی سگویت در دادن حجم بیشتر به بلاک ها یا تراکم تراکنش، متکی به این ایده است که برخی از داده های بلاک چین خارج از زنجیره اصلی نگه داشته شده و در نهایت به عنوان نوعی مرجع یا شاخص استفاده می شود. برخی بر این باورند که بارگیری داده ها از زنجیره بلاک از قبل ناموفق بوده است، زیرا مانند این است که اعتراف کنیم بلاک چین به تنهایی نمی تواند کار کند.

 از این منظر، سگویت خود یک ضعف است که شبکه بیت کوین را آلوده می کند و به همین دلیل است که به جای پیاده سازی سگویت ، بخشی از جامعه بیت کوین وارد هارد فورک شد و بلاک چین جدیدی به نام بیت کوین کش در سال 2017 شد.

 بیت کوین کش اساساً بیت کوین قبل از ظهور سگویت است و استراتژی مقیاس گذاری آن صرفاً افزایش اندازه بلاک و نگه داشتن تمام داده ها به صورت زنجیره ای است. این یک استراتژی تمرکززدایی در تضاد با استراتژی گروه بیت کوین اصلی است که سگویت را به عنوان اولین گزینه در یک بلاک چین چند لایه در نظر می گیرند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار