جنسیس بلاک (Genesis block) یا بلاک اولیه چیست؟

جنسیس بلاک

بلاک جنسیس (Genesis Block) نام اولین بلاک استخراج شده ی بیت کوین است ، از همین رو به آن جنسیس به معنی ریشه یا پیدایش گویند.اگرچه نسخه های بسیار اولیه آن را به عنوان بلاک 1 به حساب می آورند اما نسخه های مدرن بیت کوین آن را به عنوان بلاک 0 شماره گذاری می کنند.

هر بلاک بیت کوین شامل اطلاعاتی است که مخصوصاً برای آن بلاک تائید شده‌اند.این اطلاعات، شامل تراکنش‌های انجام شده، ساعت انجام شدن آن‌ها، کیف پول مبدا و مقصد و مواردی از این دست می‌باشد.

اما بلاک‌های بیت کوین، نوعی از اطلاعات مهم دیگر را نیز در خود جای می‌دهند که بسیار مهم است. این دیتا، هش بلاک قبلی می‌باشد اما قبل از بلاک جنسیس، هیچ بلاکی وجود ندارد که اطلاعات آن را ذخیره کند از این رو اهمیت این بلاک بیش از پیش میشود که باعث شده جنسیس بلاک با کدنویسی سخت (hardcode) در بلاکچین جای بگیرد.

معروف ترین بلاک جنسیس (Bitcoin Chain) بود که توسط ساتوشی ناکاموتو در 3 ژانویه 2009 ایجاد شد، این بلوک دارای پاداش 50 بیت کوین است که برای همیشه در دسترس نیست.این بلاک،هیچ تراکنشی را نیز در خود قرار نداده است.

بدون Genesis Block ، اعتماد به یک بلاکچین و دانستن زمان و چگونگی شروع کار برای ماینران بسیار دشوار است. از نظر تئوری ، هیچ نیازی واقعی به  Genesis Block وجود ندارد. با این وجود داشتن یک نقطه شروع ضروری است که همه بتوانند به آن اعتماد کنند.

از آنجا که هر زنجیره فیزیکی باید با یک حلقه فیزیکی شروع شود ،  Genesis Block اولین حلقه تک است. برای درک بهتر می توان آن را به زیر بنای یک ساختمان تشبیه کرد که ممکن است بدون نقطه شروع محکم فروپاشی کند یا می توان آن را مانند نقطه شروع یک مسابقه دانست.اگر هر ماینر هر کجا که می خواست شروع به کار می کرد ، دیگر هیچ نقطه توافق و هیچ مبنایی برای اعتماد وجود نداشت.

چکیده مطالب

جنسیس بلاک بیت کوین ، اولین بلاک در شبکه بلاکچین است. بلاکچین، مجموعه‌ای از بلاک‌هاست که هر یک از آن‌ها، اطلاعات خاص خود را ذخیره می‌کنند که شامل تراکنش‌های هر بلاک است.

علاوه بر این‌ها، هر بلاک در زنجیره بلوکی، هش بلاک پیش از خود را نیز ذخیره می‌کند. با این حال، جنسیس بلاک به این دلیل که دارای بلاک پیشین از خود نیست،روند متفاوت تری در ساخت خود نسبت به دیگر بلاک ها دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار