ایاس ( EOS ) چیست و برای خرید آن چکار باید کرد؟

درواقع EOS پلتفرمی است که رمز ارزی به همین نام دارد. این پلتفرم مدعی شده که می‌خواهد سه مشکل اصلی زنجیره‌های بلوکی یعنی، سرعت، انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری را برای همیشه برطرف کند. تاکنون شرکت‌های زیادی با این ادعا وارد بازار شده‌اند. در این مقاله به شما می‌گوییم که EOS چیست، برای خرید آن چکار باید کرد و چرا ادعا می‌کند که با دیگر شرکت‌ها متفاوت است.

هر روزی که می‌گذرد، واژه‌ی رمز ارز بیشتر شناخته و محبوب می‌شود. افراد بسیاری را می‌بینیم که درمورد رمز ارزهای مختلف تحقیق می‌کنند و به‌دنبال خرید ارزی هستند که به بهترین حالت نیازها و خواسته‌های آن‌ها را برطرف کند. برخی صرفاً بیت کوین را می‌شناسند و به آن اعتماد دارند، و برخی به سمت آلتکوین های کمتر شناخته‌شده جذب می‌شوند. اخیراً نیز توجه جامعه‌ی کاربری در سراسر جهان به‌سوی EOS جلب شده است. درعین‌حال، بسیاری هنوز نمی‌دانند که واقعاً EOS چیست و اینکه خرید EOS به چه صورت است.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که EOS چیست، چه کسی آن را به وجود آورده، شرکت سازنده آن چیست و چگونه کار می‌کند. در نهایت در مورد چگونگی خرید EOS نیز توضیحاتی می‌دهیم.

رمز ارز EOS چیست؟

برای آنکه بدانیم ایاس چیست، با یک مثال موضوع را برای شما ساده‌تر می‌کنیم. شما اتریوم را می‌شناسید، درست است؟ همان دومین رمز ارز محبوبی که بعد از بیت کوین قرار دارد. یکی از دلایل محبوبیت و شهرت اتریوم این است که صرفاً یک رمز ارز پرطرفدار نیست. درواقع اتریوم علاوه بر اینکه رمز ارزی با همین نام است، یک شبکه زنجیره بلوکی است که به دیگر رمز ارزها اجازه می‌دهد از محیطش استفاده کنند و در آنجا ساخته شوند.

EOS.IO نیز به همین شکل است. کمی شفاف‌سازی انجام دهیم. ایاس رمز ارز است و EOS.IO همان شبکه‌ی زنجیره بلوکی است که این رمز ارز روی آن قرار دارد. اما احتمالاً بخواهید بدانید که چه چیزی در مورد ایاس وجود دارد که آن را خاص کرده است.

همان‌طور که گفتیم، اتریوم چنان توانسته جایگاه بزرگی برای خود به دست آورد که شاید به نظر آید دیگر جایی برای باقی رمز ارز ها و شبکه‌های زنجیره بلوکی نیست. اما EOS.IO قرار است یک استثنا باشد. این برنامه درحال حاضر بر روی شبکه اتریوم (ERC-20) ساخته شده و به‌دنبال آن است تا انقلابی در صنعت زنجیره بلوکی باشد.

از اهداف EOS.IO این است که مسائل و مشکلات مربوط به زنجیره بلوکی را برطرف کند. اکثر افراد با خواندن این جمله، به سه مشکل اصلی زنجیره های بلوکی، یعنی سرعت، انعطاف‌پذیری و مقیاس‌پذیری فکر می‌کنند.

در سال‌های گذشته شرکت‌ها و افراد بسیاری تلاش کردند تا راه‌هایی برای حل موضوع سرعت و مقیاس‌پذیری زنجیره‌های بلوکی پیدا کنند، و با انعطاف‌پذیرتر کردن آن‌ها تغییراتی اساسی در این فناوری به وجود آورند. EOS.IO نیز یکی از همین شرکت‌هاست.

شیوه‌ی کار EOS.IO بدین‌صورت است که اطلاعات و داده‌ها را به‌طور مجزا در بلوک‌های کوچک‌تر قرار می‌دهد. درواقع آن‌ها انتظار دارند با این کار، فشاری که بر شبکه وارد می‌شود را کاهش دهند و درنتیجه سرعت را افزایش دهند.

مؤسس شرکت EOS، دنیل لاریمر است و توجه تیم توسعه‌دهنده بیشتر بر روی برنامه‌های نامتمرکز (dApps) است. برای آنکه بدانید نحوه‌ی خرید ایاس به چه صورت است، قبل از هر چیز باید در مورد نحوه‌ی فعالیت این شبکه و شرکت بدانید.

چرا باید به خرید EOS فکر کنید؟

زمانی که با حجم و تنوع بالایی از رمز ارز ها در بازار مواجه باشیم، واقعاً سخت است که بتوان تصمیم گرفت کدام یک را در سبد پرتفولیو خود قرار دهیم و کدام را به کل نادیده بگیریم. حتی اگر با توجه به یکسری عوامل خاص، گزینه‌های مشخصی را حذف کنید، باز هم گزینه‌های بسیار دیگری وجود خواهند داشت که برای هیچ‌کدام از آن‌ها قطعیتی همیشگی وجود ندارد.

با توجه به این موضوع، سؤالی که ایجاد می‌شود این است که پس چرا باید به خرید ایاس فکر کنیم؟ آیا این رمز ارز ارزشش را دارد یا این هم یک پروژه‌ی تقلبی دیگر است که وانمود می‌کند می‌خواهد فناوری خاصی به بازار عرضه کند؟

با بررسی‌هایی که صورت گرفته، به نظر می‌رسد که ایاس قانونی است (این موضوع شامل حال رمز ارز EOS و هم پلتفرم EOS.IO می‌شود). بعد از انتشار اولیه که از طریق ICO صورت گرفت، این شرکت توانست توجه خوبی به‌سوی خود جلب کند، و تیم EOS در تلاش است تا نوآوری خود را توسعه دهد.

البته که EOS.IO اهداف جاه‌طلبانه‌ای برای خود مشخص کرده، بااین‌حال برای تحقق بخشیدن آن‌ها سخت در تلاش است. همچنین، به نظر می‌رسد این شرکت چشم‌اندازی مشخص برای خود ترسیم کرده که برنامه‌ی مشخصی نیز برای رسیدن به آن‌ها ایجاد کرده است. گروه‌های بسیاری به دنبال عملی کردن ایده‌ی سریع‌تر شدن زنجیره‌های بلوکی هستند، و تنها عاملی که EOS.IO را متمایز خواهد کرد، این است که چقدر می‌تواند در این راه موفق باشد.

خرید EOS چگونه است؟

قبل از آنکه به چگونگی خرید EOS فکر کنید، باید یک کیف پول انتخاب کنید. موضوع مهم در مورد کیف پول ها این است که کدام یک امن‌تر هستند! واقعاً چندان مهم نیست که کیف پول EOS شما چندان زیبا نیست یا گزینه‌های متنوعی در اختیار شما قرار ندهد. موضوع موردتوجه این است که چقدر از رمز ارزهای EOS شما محافظت می‌کند.

برای راحت‌تر شدن کار می‌خواهیم کیف پول MyEtherWallet را به‌عنوان نمونه برای شما بیاوریم. این کیف پول، یکی از محبوب‌ترین کیف پول های رمز ارزی است و از هر نوع رمز ارزی که بر روی شبکه ERC-20 (شبکه اتریوم) پشتیبانی می‌کند. طبیعتاً EOS نیز از این قاعده مستثنا نیست و اکثر افرادی که به خرید EOS فکر می‌کنند نیز، این کیف پول را انتخاب می‌کنند.

زمانی که کیف پول خود را نصب کردید و آدرس آن را دریافت کردید، حال می‌توانید به مرحله‌ی بعد یعنی خرید EOS بروید. در خرید EOS باید به چند نکته توجه کرد، که البته درنهایت ممکن است چنین به نظر برسد که کار پر دردسری است. شما نمی‌توانید با ارز کشوری توکن EOS بخرید. در مقابل، شما باید ابتدا با ارز کشوری خود اتریوم خریداری کنید، و سپس با استفاده از توکن ETH خو، رمز ارز EOS بخرید. البته این کار آسان‌تر از آن چیزی‌ست که در ظاهر به نظر می‌رسد.

اولین گام در خرید رمز ارز، انتخاب یک پلتفرم صرافی رمز ارز قابل‌اطمینان است. صرافی‌های Coinbase، Changely، و Binance تنها سه نمونه از رمز ارزهای شناخته شده و مطمئن هستند. در انتخاب یک صرافی، تنها سه نکته وجود دارد که باید به آن دقت شود: امنیت، سرعت، و نرخ کارمزد.

امنیت در صرافی‌های رمز ارز، موضوعی کاملاً بدیهی است. زمانی که حرف از معامله‌ی رمز ارز به وسط می‌آید، هیچ‌چیزی مهم‌تر از این نیست که کاربر مطمئن باشد، رمز ارزهایش حین انجام معامله و حتی بعد از آن ایمن خواهد ماند. این موضوع یعنی حتی اینکه چقدر بیشتر پرداخت می‌کنید، یا چقدر بیشتر باید زمان بگذارید نیز مهم نیست. در نهایت مهم این است که هیچ خطری دارایی شما را تهدید نکند.

زمانی که درمورد سرعت صحبت می‌کنیم، بهتر است آن را بیشتر به‌عنوان یک گزینه‌ی مثبت در نظر بگیریم تا یک شرایط الزامی. البته به‌طورقطع شرایطی وجود دارد که در آن سرعت نیز عاملی حیاتی است، اما در اکثر اوقات سرعت پایین تراکنش‌ها صرفاً موضوعی آزاردهنده هستند و نه بیشتر.

موضوع نرخ کارمزد در صرافی‌ها به دلایل مختلفی اهمیت دارد. بسیاری از صرافی‌ها وجود دارند که جز هدف سوء هدف دیگری ندارند و معمولاً افراد تازه‌کاری که از استاندارد نرخ‌ها نیز خبری ندارند را مورد هدف قرار می‌دهند.

برای مثال، صرافی بایننس نرخ کارمزد بسیار پایین 05/0 درصد را برای هر تراکنش در نظر گرفته است. این نرخ به‌طور شگفت‌آوری واقعاً کم است. اما نکته اینجاست که کاربران برای خرید EOS در این صرافی، تنها باید از طریق بیت کوین یا اتریوم پرداخت داشته باشند. این پلتفرم پرداخت با ارزهای کشوری را پشتیبانی نمی‌کند و این موضوع ممکن است برای برخی افراد مسئله‌زا باشد.

از طرف دیگر، صرافی Changelly نرخ کارمزد 5/0 درصدی برای هر تراکنش در نظر گرفته، ولی درعین‌حال امکان پرداخت با ارزهای کشوری را برای کاربرانش ایجاد کرده است (یعنی شما می‌توانید با ارز کشوری ETH بخرید و سپس با آن EOS خریداری کنید). همان‌طور که می‌بینید تمام این موارد سلیقه‌ای است. برخی افراد با پرداخت بیشتر مشکلی ندارند و ترجیح می‌دهند کارها را ساده‌تر و به همان روش قدیمی انجام دهند. درحالی‌که برخی دیگر، با زمان گذاشتن مشکلی ندارند و ترجیح می‌دهند درمقابل پل بیشتری پس‌انداز کنند.

فرایند پرداخت

با توجه به اینکه چه پلتفرمی انتخاب کردید، حال باید با ارز انتخابی، EOS خود را خریداری کنید. بهترین راه خرید EOS، خرید با اتریوم است. ازآنجاکه رمز ارز EOS بر روی شبکه اتریوم ساخته شده، جریان این کار برای کاریر راحت‌تر خواهد بود. در نهایت بعدازآنکه تراکنش خود را تأیید کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا کوین‌های EOS به کیف پول شما وارد شوند.

خرید EOS در ایران

معمولاً صرافی‌ها قوانین مختلفی دارند و از برخی کشورها پشتیبانی نمی‌کنند. بااین‌حال، خرید EOS در ایران نیز همانند خرید EOS در کشورهای دیگر است. حتی کشورهایی چون آمریکا نیز ممکن است نتوانند با همه‌ی صرافی‌ها کار کنند. برای خرید EOS در ایران باید قبل از هرچیز صرافی موردنظر خود که از این کشور پشتیبانی کند را بیابید.

زمان خرید EOS کی است؟

تا اینجا خواندید که EOS چیست، کجا و چگونه آن را خریداری کنید. حال سؤال مهم دیگری که پیش می‌آید این است که زمان مناسب خرید EOS کی است؟

شاید بپرسید این سؤال چه اهمیتی دارد. ممکن است بخواهید از خریدوفروش EOS سود بدست آورد، یا اینکه بخواهید برای طولانی مدت آن را در سبد پرتفولیو خود نگاه دارید. درهرصورت باید زمانی EOS بخرید که در کمترین وضعیت قیمتی خود باشد. با این کار علاوه بر اینکه پول بیشتری پس‌انداز می‌کنید، در آینده نیز می‌توانید سود بیشتری به دست آورید.

خرید EOS

در تصویر بالا می‌توانید نمودار قیمتی EOS را مشاهده کنید.

اگر واقعاً به خرید EOS فکر می‌کنید، حتماً باید نمودارهای قیمتی این رمز ارز را به‌طور پیوسته بررسی کنید. همان‌طور که در این نمودار نشان داده شده، رمز ارز EOS تاکنون چند نقطه‌ی حداکثر قیمتی داشته که البته چندان موردتوجه نبوده است. به‌طور مشخص این رمز ارز نیز نتوانسته بوده در بحران سال 2017 خود را از حوادث بازار جدا کند.

اما نکته‌ی قابل‌توجه این است که این رمز ارز، برخلاف دیگر رمز ارزها توانسته خو را نسبت به دیگر ناملایمی‌های بازار حفظ کند و ارزش خود را نگاه دارد. این موضوع به هر دلیلی که بوده، واقعاً نشان‌دهنده‌ی کارکرد شگفت‌انگیز EOS است. درحال حاضر به نظر می‌رسد که قیمت این رمز ارز به ثبات رسیده است. اگرچه ممکن است برای تاجران نشانه‌ی خوبی نباشد، ولی این ثبات قیمت می‌تواند نشانه‌ی خوبی نیز باشد.

اگر منتظر کاهش قیمت رمز ارز EOS هستید باید تحقیقات بسیاری انجام دهید. برای شروع باید تمام اخبار مربوط به این شرکت، شبکه‌ی ERC-20، شرکا، و در کل تمام اخبار مربوطه را مطالعه کنید تا بتوانید کاهش یا افزایش قیمت‌ها را پیش‌بینی کنید.

راه دیگر مطالعه‌ی به‌روز سرمایه‌گذاران معروف است. بسیاری از تحلیل‌گران نیز وجود دارند که زمان شروع این پروژه آن را زیر نظر گرفته‌اند و درمورد پلتفرم EOS.IO و رمز ارز EOS مطالعه می‌کنند. در نهایت موضوع این است که اگر به خرید EOS یا هر رمز ارز دیگری فکر می‌کنید، قبل از هر چیز شخصاً تمام تحقیقات مربوطه را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم به شما بگوییم EOS چیست، EOS.IO چیست، نحوه‌ی خرید آن به چه صورت است، و در کل موضوعات عمومی مربوط به EOS را پشتیبانی کنیم. بااین‌حال آنچه در اینجا خواندید، تنها چند لایه‌ی سطحی از واقعیت EOS بود و اگر واقعاً قصد سرمایه‌گذاری در این رمز ارز و خرید EOS دارید، به تحقیقات بسیار عمیق‌تری نیاز هست.

نکته‌ی اول و آخر برای سرمایه‌گذاری رمز ارز، تحقیق است. اگر کاملاً در این زمینه ورود پیدا کنید، می‌توانید حتی الگوهای افزایش و کاهش قیمت‌ها را پیدا کنید. بااین‌حال، همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، از نظر افراد متخصص و مجلات خبری غافل نشوید. درهرصورت افرادی وجود دارند که تمام زمان خود را وقف تحلیل این داده‌ها می‌کنند و شما می‌توانید از اطلاعات آن‌ها استفاده کنید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار