اگر سرمایه گذار هستید این چهار شاخص زنجیره‌ای را باید دنبال کنید

در نگاه کلی به دلیل شفافیت بیشتر فناوری بلاکچین تجزیه و تحلیل بازارهای رمزارز‌ها ممکن است آسان‌تر از بازارهای سنتی باشد و هر سرمایه گذار می تواند تجزیه و تحلیل و حسابرسی داده‌های زنجیره‌ای را انجام دهد.

در این مقاله از زبان فیلیپ گرادول‌، اقتصاددان ارشد در شرکت اطلاعاتی بلاکچین   Chainalysis‌، در مصاحبه باCoinDesk  درباره پنج شاخص زنجیره‌ای ضروری برای همه معامله‌گران صحبت می کنیم.

1 – ورودی های صرافی‌ها

“وقتی جریان‌های بزرگ ورودی را می‌بینید‌، وقت آن است که محتاط باشید.”

وی در ادامه توضیح داد که سرمایه گذار معمولاً وقتی می خواهد دارایی خود را نقد کند کوین‌ها را از کیف پول خود به صرافی انتقال می‌دهد. افزایش جریان‌های ورودی صرافی‌ها در بازارهای صعودی را می توان نشانه از بین رفتن اعتماد سرمایه گذاران به روند صعودی دانست.

با تمام این اوصاف، هر جریان ورودی به معنای نقدشوندگی فوری نیست. نگهداری دارایی در صرافی تا هر زمانی امکان پذیر است. بنابراین، این فقط یک سیگنال در کنار سیگنال های دیگر است، چون ما نمیدانیم در چه لحظه دارایی های منتقل شده نقد می شوند. افزایش در ورودی یا فشار فروش، با یک فشار خرید مساوی یا قابل توجه‌تر مطابقت دارد.

2 – شدت معامله

برای بررسی مقدار تأثیر جریان های ورودی به سمت صرافی‌ها، سرمایه گذار باید تعداد دفعات خرید و فروش کوین ورودی را با کمک معیار “میزان تجارت” اندازه گیری کند و کفه تقاضا را زیر نظر داشته باشد. با این کار در میابیم که چه تعداد تمایل به خرید بیتکوین‌‌های ارسال شده به صرافی دارند. افزایش در میزان تجارت، نشان‌دهنده قدرت بیشتر خریداران نسبت به فروشندگان است که نشانه‌ای از قدرت روند صعودی است.

بیت کوین با 7٪ افزایش در روز چهارشنبه به بالاترین رقم 15 ماهه یعنی 12،300 دلار رسید. در جریان این افزایش قیمت، شرکت اطلاعاتی بلاک چین Chainalysis  صرافی‌های رمزارزی را زیر ذره بین قرار داد و نتیجه شد که در روز چهارشنبه مجموعا 106،519 بیتکوین دریافت کرده اند که بالاترین ورودی روزانه از 2 اکتبر است.

به دلیل فشار تقاضای بالا، افزایش جریان‌های ورودی نتوانست مانع از سیر صعودی قیمت شود. شدت معامله بیتکوین بیش از دوبرابر میانگین سه ماهه خود شده است.

3 – جریان‌های بین صرافی

در سرمایه گذاری می توان رمزارزها را با ارزهای فیات مانند دلار آمریکا خریداری کرد و یا از کوین‌های پایدار مانند Tether برای تراکنش خریدها استفاده کرد. در مبادلات رمزارز به فیات، مبادله دلار با رمزارزها تسهیل می شود‌، در حالی که در مبادلات رمزارز به رمزارز از کوین‌های پایدار به عنوان ابزاری برای تجارت رمزارز استفاده می شود.

با رصد کردن این مشخصه، سرمایه گذاران می توانند نتیجه بگیرند که بازار توسط خریداران فیات (مانند نهادها) هدایت می شود یا معامله گران تتر. در سناریو مبادلات حاکم رمزارز به رمزارز، افزایش عرضه کوین پایدار را می توان شاخص اصلی افزایش احتمالی قیمت دانست.

با استناد به داده‌های  Chainalysis‌، در میابیم از ماه مارس‌، مبادلات رمزارز به فیات، 206000 بیتکوین از مبادلات رمزارز به رمزارز دریافت کرده‌اند. گرادول می گوید این نشان می‌دهد که خریداران فیات عمدتاً بازار را هدایت کرده‌اند.

4 – انتقال ارزش بین بلاکچین‌ها

معیار انتقال ارزش به معادل ارزش دلاری  گفته می‌شود که در یک روز در کل واحدهای بلاکچین منتقل می‌شود. با افزایش این معیار، میزان استفاده از بلاکچین و در نتیجه تعداد معاملات افزایش می یابد.

بیتکوین تا سال گذشته اکثر بازارها را چه در روند صعودی و چه نزولی رهبری می کرد. بیشتر سرمایه‌گذاران هنگام روند صعودی بیتکوین تمایل به خرید اتر و سایر رمزارزها دارند و وقتی بیت کوین در روند نزولی است، رمزارز‌های دیگر را می‌فروشند.

انتقال ارزش رمزارز اتر از اواسط ژوئن به شدت افزایش یافت. یک هفته بعد، از حدود 250 دلار آغاز و در اواسط ماه آگوست با رسیدن به 470 دلار به روند صعودی مداوم خود پایاد داد.

در حال حاضربا رشد چشمگیر پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم‌، تاثیرات روندهای صعودی یا نزولی بر یکدیگر افزایش یافته و به همین دلیل پیگیری فعالیت‌های زنجیره‌ای اتریوم و سایر کوین‌ها برای سرمایه گذاری ضروری است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار