آشنایی با برخی از اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال

در این نوشته سعی می کنیم که رایج ترین و پرکاربردی ترین اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال را برای شما شرح دهیم.

1 – کریپتوکارنسی ( cryptocurrency )

کریپتوکارنسی به دسته‌ای از پول ‌های دیجیتال یا مجازی گفته می‌شود که در آن‌ ها از رمزنگاری (کریپتوگرافی) برای تراکنش‌ های مالی استفاده شده‌ است.

2 – فورک ( Fork )

فورک یا انشعاب وضعیتی است که در آن یک شبکه بلاک‌ چین به دو زنجیره ‌ی مجزا و در کنار هم تقسیم می‌ شوند. این دو زنجیره در شبکه اجرا می‌ شوند و به دو دسته‌ ی soft یا hard طبق‌ بندی می‌ شوند.

3 – نهنگ ( whale )

هر شخصی یا گروهی که مقادیر زیادی (حداقل 5 درصد) از ارزهای دیجیتال را در اختیار داشته باشد به عنوان یک نهنگ به راحتی می‌تواند روی قیمت بازار تاثیر بگذارد. نهنگ ها در واقع سرمایه گذاران بزرگی هستند و گاهی اوقات بالا و پایین شدن قیمت‌ها در بازار کریپتوکارنسی بدون توجیه تکنیکال صرفا به خاطر خرید و فروش آنهاست. در حال حاضر نهنگ ها تاثیر زیادی در بازار ارزهای دیجیتال دارند چون این بازار آنقدر بزرگ نشده است که آنها نتوانند روی آن تاثیر بگذارند.

4 – ارزهای فیات ( Fiat Currency )

پول رایج کشورها (مانند دلار، یورو، ریال) که توسط دولت‌ها چاپ و توزیع می‌شود.

5 – اصطلاح ( Dump & Pump )

این اصطلاح را در در یک عبارت می‌توان خلاصه کرد: بالابردن مصنوعی قیمت بطور ناگهانی و فروش ارز و خارج شدن از آن.

روشی است که در آن، افرادی با هم قرار می‌گذارند تا در لحظه مشخصی شروع به خرید یک ارز دیجیتال در یک صرافی مشخص کنند و با افزایش تقاضا بطور ناگهانی قیمت ارز را افزایش دهند و بعد در ساعت مشخصی اقدام به فروش کنند.

این روشی غیراخلاقی است که متاسفانه این روزها در برخی پلتفرم‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال در حال افزایش است و گاه و بیگاه کانال‌های تلگرام پامپ اند دامپ را می‌بینیم.

روش کار این کانال‌ها و گروه‌های مجازی این است که در یک ساعت از قبل مشخص شده، ارزی که قرار است پامپ شود (بالا برده شود) را اعلام می‌کنند و بقیه اعضا هم بصورت ناگهانی اقدام به خرید اون ارز در صرافی مشخص شده می‌کنند. بعد از اینکار، پس از اینکه رشد مناسبی در قیمت ارز اتفاق افتاد اعضای گروه یا کانال ارز را می‌فروشند. البته بیشتر pump and dump ها به این سادگی نیست و افراد سودجو برنامه‌ریزی زیادی برای بالا بردن قیمت انجام می‌دهند.

6 – استیبل کوین ( stable coin )

به هر ارز دیجیتالی که بر اساس یک معیار سنجیده می شود و نوسان بسیار کمی دارد ، استیبل کوین گفته می شود. مثا ارز دیجیتال تتر ( Tether ) که هر کوین آن معادل یک دلار آمریکا است و دامنه نوسانات آن بسیار کم و تقریبا در حد صفر است.

7 – توکن ( Token )

به هر ارز دیجیتالی که معمولا بر پایه یک شبکه بلاک‌ چین دیگر ساخته شده است ، توکن گفته می شود. بعنوان مثال : ترون در ایتدا بر روی شبکه بلاک چین اتریوم بوجود آمد، بنابراین به آن در ابتدا توکن ترون گفته می شد ولی پس از مهاجرت ترون به شبکه بلاک چین خودش ، به آن ارز دیجیتال ترون گفته می شود.

8 – اصطلاح Rekt

کوتاه شده کلمه “Wrecked” و به معنای به فنا رفتن و از دست دادن میزان زیادی سرمایه است. زمانی که تریدرها یا سرمایه‌گذاران زیان سنگینی متحمل می‌شوند برای آنها به کار برده می‌شود.

9 – کلید عمومی/ کلید محرمانه

یک کد مجازی است که اجازه می‌دهد یک کاربر ارزهای مجازی را در یک حساب دریافت کند. کلید عمومی ساخته شده تا همه بتوانند از یک مسیر عمومی دسترسی داشته باشند و کلید محرمانه نیز فقط و فقط برای صاحب خود کارآمد است. از آنجاییکه جفت شدن کلیدها از طریق معادلات ریاضی با یکدیگر مرتبط هستند، هرچه که با کلید عمومی رمزگذاری شده، تنها با کلید محرمانه مربوط به خودش می‌تواند رمزگشایی و باز شود.

10 – ساتوشی ( satoshi )

به کوچکترین واحد شمارش بیت کوین ، ساتوشی گفته می شود. هر یک ساتوشی برابر با 0.00000001 بیت کوین است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار