استیبل کوین (Stable Coin) یا ارز دیجیتال با ثبات چیست؟

stablecoin

در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها به عنوان شکل جدیدی از پول بر بستر بلاکچین پدید آمده و انقلابی درعرصه بازارهای مالی به وجود آورده‌اند.ارزهای دیجیتال پایدار نیستند و دچار نوسان می شوند ولی در نقطه مقابل استیبل کوین ها یا ارزهای دیجیتال با ثبات (Stable Coin) در برابر تغییرات قیمتی موجود در بازار مقاومت دارند که مکانی امن را برای ذخیره دارایی صاحبان خود فراهم می آورند.

در واقع این نوع ارزهای دیجیتال به دلیل ثبات قیمتی که دارند در معاملات نقش بسزایی دارند و سرمایه گذاران در این عرصه برای اینکه سود خوبی داشته باشند در معاملات خود به زمان و افزایش قیمت ها دقت می‌کنند و زمانی که تحلیل یا پیش بینی برای افزایش قیمت ها می کنند استیبل کوین خود را تبدیل به آن ارز دیجیتال می کنند.

یکی از روش های دیگر برای استفاده از ثبات قیمت در این ارزها را می توان به زمانی اشاره نمود که بازار ارز دیجیتال به سمت کاهش پیش می رود و برای جلوگیری از ضرر می توان سرمایه را به Stable Coin تبدیل کنید تا از ضرر جلوگیری نمایید.

این نوع تبدیل ، از تبدیل بین رمزارز و ارزهای فیات ارزان‌تر خواهد بود ، زیرا دیگر کارمزد بانک‌ها و ارائه‌دهندگان سیستم‌های پرداخت در کار نیست.

پشتوانه استیبل کوین ها

استیبل کوین ها بر اساس نوع پشتوانه ای که دارند به چند دسته تقسیم می شوند:

استیبل کوین ها با پشتوانه ارز فیزیکی

نمونه این استیبل کوین ها USDT (تتر) و EUR است. پشتوانه این رمزارزها هر کدام یک ارز فیزیکی است مثلا پشتوانه تتر ، دلار آمریکا و پشتوانه EUR ، یورو اروپا است.

به این ترتیب که به ازای هر تتر که تولید و در بازار عرضه می شود یک دلار آمریکا بعنوان پشتوانه ذخیره و نگهداری می شود. بنابراین ارزش این استیبل کوین ها برابر با ارزش ارز فیزیکی است که پشتوانه آن است.


این نوع رمزارزها دارای ثبات خوبی هستند زیرا ارز فیزیکی توسط دولت ها مدیریت می شود و دولت های قدرتمند اجازه نمی دهند ارزش ارز آنها زیاد دچار نوسان شود.

استیبل کوین ها با پشتوانه فلزات گرانبها

پشتوانه این استیبل کوین ها فلزات گرانبها مانند طلا و نقره است که نقدشوندگی بالایی در بازار دارند.خرید و فروش فلزات گرانبها مشکلات خاص خود را دارد بنابراین Stable Coin با پشتوانه فلزات گرانبها می تواند برای خرید و فروش سریع و آسان مناسب باشد.

وقتی یک Stable Coin مثلا با پشتوانه طلا می خرید در واقع مثل این است که خود طلا را خریداری کرده اید زیرا ارزش آن معادل طلا است.از جمله استیبل کوین ها با پشتوانه طلا می توان به Tether Gold, Pax Gold و Digix Gold اشاره کرد.

استیبل کوین ها با پشتوانه توافقی

این نوع استیبل کوین ها در واقع پشتوانه ندارند بلکه ارزش آنها بصورت توافقی کنترل می شود.

وقتی بطور ناگهانی ارزش رمزارز افزایش یابد مقداری رمزارز تولید و به بازار تزریق می شود که در نتیجه عرضه بیشتر شده و ارزش رمزارز کاهش می یابد و برعکس وقتی ارزش آن ناگهان کاهش یابد ، تعدادی از رمزارزها از بازار خریداری شده و از چرخه بازار خارج می شود که در نتیجه عرضه کم شده و قیمت بازیابی می شود.


عملکرد این استیبل کوین ها مشابه دولت ها است که به همین روش تلاش می کنند ارزش ارز خود را ثابت نگه دارند.

کاربرد استیبل کوین

انجام معاملات روزمره

استفاده از این ارز‌ها برای خرید کالا و دریافت خدمات نیز امکان‌پذیر است. هر آنچه که بتوان با ارز‌های فیات خرید با استیبل کوین‌ها نیز می‌توان آن را خرید. البته به شرطی که فروشنده از این ارز‌ها استقبال و از آنها استفاده کند.

افزایش سرعت انتقال‌های مالی

استیبل کوین‌ها نیز مانند رمزارز‌ها این قابلیت را دارند که در کسری از ثانیه و به میزان نامحدود و فرای محدودیت‌های جغرافیایی جا به‌ جا شوند.

استیبل کوین‌‌ها می‌توانند نجات بخش اقتصاد جهانی و به صورت خاص اقتصاد ایران باشند. ارز‌های دیجیتال با ثبات را می‌توان در بایننس یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال به دیگر ارز‌های دیجیتالی و رمزارزی مانند بیت کوین تبدیل کرد.

پرداخت هوشمند

یکی از ویژگی‌های استیبل کوین‌ها امکان تعریف قرارداد‌های از پیش تعریف شده بر اساس آن است. به عنوان مثال تصور کنید که یک کارفرما بتواند به صورت هماهنگ و بدون مشغله فکری هزینه بیمه تمامی کارمندان و کارگران مجموعه خود را بپردازد. این یکی از کوچکترین مزایای ارز‌های دیجیتال با ثبات است.

سرمایه‌ گذاری

یکی از دلایل محبوبیت این ارز‌ها امکان سرمایه‌گذاری بر روی طلا و دیگر اقلام با استفاده از آنهاست.سرمایه گذاری در رمز ارزها با استیبل کوین این اجازه را به شما می‌دهد تا بدون نگرانی از دزدیده شدن یا آسیب به دلار‌های فیزیکی خود بر روی طلا یا هر مورد دیگر سرمایه‌گذاری کنید.

چند نوع استیبل کوین

تعداد زیادی Stable Coin وجود دارد که چند نمونه آن عبارت اند از :

  • USDT (تتر) : دلار آمریکا
  • EUR : یورو اروپا
  • TRY : لیر ترکیه
  • RUB : روبل روسیه
  • ZAR : واحد پول کشور آفریقای جنوبی
  •  Tether Gold ، Pax Gold ، Digix Gold : طلا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسترسی به مطالب

نوشته‌های تازه

اخبار